BANJA LUKA – Okružno javno tužilaštvo Banjaluka donijelo je naredbu o sprovođenju istrage protiv bivšeg banjalučkog muftije Osmana Kozlića i još dva lica i istraga je u fazi prikupljanja izjava, dokaza i obavještenja, potvrđeno je za CAPITAL iz banjalučkog tužilaštva. Oni se sumnjiče da su vakufsko zemljište vrijedno 1,5 miliona KM mimo odobrenja, prebacili na firmu Sintex, u vlasništvu banjalučke porodice Kobilj.
„Kako se predmet nalazi u fazi istrage, u interesu iste ne možemo saopštiti više informacija“, navodi se u odgovoru ovog tužilaštva na naša pitanja.
Policijski službenici PU Banjaluka krajem maja prošle godine podnijeli su Izvještaj o počinjenom krivičnom djelu protiv bivšeg banjalučkog muftije Osmana Kozlića, te Almira Hodžića iz Čelinca i Muhedina Spahića iz Zenice.
„U Izvještaju se navodi da postoji osnov sumnje da su Kozlić i Hadžić počinili krivično djelo „Zloupotreba položaja odgovornog lica“, a za Muhedina Spahića postoji osnov sumnje da je počinio krivično djelo „Zaključenje štetnog ugovora“, precizira naš izvor odlično upućen u istragu i dešavanja unutar Islamske zajednice Banjaluka.
On kaže da je tužilaštvo za skoro punih godinu dana trebalo uveliko da odmakne u istrazi, jer su svi dokazi u ovom predmetu materijalne prirode.
„Predmet se odnosi na nezakonito upravljanje i raspolaganjem imovinom, odnosno zemljištem u vlasništvu Islamske zajednice. Svi dokazi o počinjenoj materijalnoj šteti se nalaze u ugovorima koje su potpisivali osumnjičeni i koji su dostupni istražnim organima, tako da je nejasno zašto istraga u ovom predmetu do sada nije rezultovala podizanjem optužnice“, kaže naš izvor.
Naš sagovornik objašnjava da je sve detalje ovog predmeta u javnost iznio direktor Vakufske direkcije BiH Senaid Zajimović koji je objelodanio da je Vakufska direkcija ustanovila da su predstavnici Muftijstva banjalučkog i Medžlisa Islamske zajednice Banjaluka 2014. godine bez propisane procedure potpisali ugovor i izvršili prijenos zemljišta Islamske zajednice na firmu Sintex.
„Sintex je zauzvrat bio dužan Medžlisu IZ Banja Luka ustupiti poslovni prostor površine 300 kvadrata i stambeni prostor površine 150 kvadrata i to u roku od dvije godine od dana dobijanja pravosnažne građevinske dozvole. Vakufska direkcija je ukazala Medžlisu i Muftijstvu banjalučkom da nemaju pravo potpisivati bilo kakve ugovore o zajedničkom investiranju bez saglasnosti Vijeća muftija i da je ugovor koji su oni potpisali štetan i nesiguran“, objašnjava naš izvor.
Prema njegovim riječima, Vakufska direkcija je uputila Muftijstvo i Medžlis da pokrenu redovnu proceduru i povuku svoje potpise sa već potpisanog štetnog sporazuma zato što za njegovo potpisivanje nisu dobili neophodnu saglasnost Vijeća muftija.
„Medžlis je morao sačiniti novi ugovor sa firmom Sintex koji će ugraditi sve elementi iz zaključka Vijeća muftija. Zajimović je rekao da je Vakufska direkcija dobila čvrsta obećanja da će se postupiti po zaključku Vijeća muftija, ali to nikada nije urađeno“, kaže naš izvor.
On ističe da je na kraju o svemu obaviješten MUP koji je podnio izvještaj protiv muftije banjalučkog Osmana Kozlića, bivšeg predsjednika Izvršnog odbora Medžlisa IZ Banjaluka Almira Hodžića i glavnog imama Muhedina Spahića.
„Vakufska direkcija smatra da oni trebaju odgovarati za svoje radnje, jer su se udružili i na smišljen način kroz cijepanje, a kasnije i prebacivanje vakufskih parcela sa jedne na drugu firmu namjeravali uništiti vakuf i sebi pribaviti protivpravnu imovinsku korist“, kaže naš izvor.
On na kraju ističe da su sporne parcele prvo završile u vlasništvu članova porodice Kobilj, a u konačnici u vlasništvu banjalučkog biznismena Brane Jankovića koji je izgradio stambeno-poslovnu zgradu.
Portparol MUP-a RS Mirna Miljanović, navodeći inicijale osumnjičenih, potvrdila je da je Izvještaj protiv njih podnesen 26. maja prošle godine.
„Prijavljena lica se sumnjiče da su navedena krivična djela počinila u toku 2016. godine obavljajući poslove predstavnika i odgovornih lica u Islamskoj vjerskoj organizaciji u Banjaluci. Oni se sumnjiče da su toj organizaciji pričinili materijalnu štetu u iznosu od oko 1.500.000 KM. Za više informacija potrebno je da se obratite nadležnom tužilaštvu“, navela je Miljanovićeva u odgovoru.
CAPITAL: D. Momić