BANJALUKA – Sudsko vijeće Okružnog suda Banjaluka izrazilo je sumnju u vjerodostojnost dokaza koje je republički tužilac Snježana Petković donijela na suđenje bivšoj direktorici Agencije za bankarstvo RS Slavici Injac, koja se tereti za organizovani kriminal u predmetu „Bobar banka“.
U nastavku suđenja Slavici Injac, koje je danas održano u Banjaluci, konstatovano je da su u prethodnom periodu saslušani svjedoci, te da slijedi izvođenje materijalnih dokaza, a kasnije i saslušanje vještaka.
Tužilac Snježana Petković zatražila je izvođenje materijalnih dokaza koji su dostavljeni na DVD-ju, ističući da je od Tužilaštva BiH prethodno zatražila da potvrdi vjerodostojnost dokaza.
Na to je primjedbu imao Vlado Adamović, branilac Slavice Injac, ističući da je to potpuno protivzakonito, da tužilac Tužilaštva BiH ne može utvrđivati vjerodostojnost dokaza. Dodao je da se, ako sud prihvati takve dokaze, uspostavlja „nakaradna praksa“.
„Ovo se ne smije dozvoliti. Tužilac je došla bez originalnih dokaza ili ovjerenih fotokopija koje može prezentovati sudu. Neka sjedne na voz, avion, ode i donese dokaze. Kada bi ovo prihvatili, uveli bi strašnu praksu da učesnicima u postupku dozvoljavate da potvrđuju šta je autentično, a šta ne“, istakao je Adamović.
Dodao je da je Tužilaštvo BiH u odgovoru reklo samo da se dokazi u originalu nalaze u spisu Tužilaštva, a pojedini u predmetu Suda BiH, te da se time samo locira gdje su dokazi i ne određuje vjerodostojnost dokaza.
„Deset prethodnih ročišta tvrdim da su to dokazi odbrane, ne protivim se da se dokazi izvedu, ali po zakonu“, naglasio je Adamović ističući da je koncept optužnice pogrešan i da oni koji su varali regulatora ne mogu biti zajedno u optužnici sa regulatorom.
Tužilac Snježana Petković se branila da je predmet obiman, da ima 40 registratora i da je nemoguće izuzeti dokaze iz drugog grada gdje se odvija suđenje za još 16 lica.
Adamović je kazao da je onda rješenje u tome da državni tužilac dođe i za svaki materijalni dokaz sa DVD-ja svjedoči da je istovjetan originalu, što je ocijenio nemogućim s obzirom na obimnost dokaznog materijala.
„Zakon propisuje da se pred sudom može izvesti original ili fotokopija. Dokazi postoje i neka budu doneseni“, bio je izričit Adamović.
Predsjedavajući sudskog vijeća Branimir Jukić rekao je da se fotokopija može koristiti kao dokaz, ali da mora biti ovjerena, te da se postavlja pitanje vjerodostojnosti dokaza dostavljenih na DVD-ju i da ih sud može prihvatiti ako nema protivljenja odbrane, što sad nije slučaj.
„Ako tužilac hoće da bude siguran, onda mora donijeti originalne dokaze“, kazao je sudija Jukić i dodao da neće spriječiti izvođenje dokaza, ali da je upozorio na vjerodostojnost istih.
Tužilac Petković je odgovorila da ne želi izvoditi dokaze u čiju će autentičnost sud sumnjati.
„Pribaviću originalne dokaze parcijalno za naredna dva ročišta, ne mogu sve izuzeti“, navela je Petkovićeva požalivši se na otežano ostvarivanje kontakta sa tužiocima u Tužilaštvu BiH.
Sudsko vijeće je prihvatilo prijedlog da se pribave dokazi u originalu ili ovjerenoj kopiji i glavni nastavak je zakazan za kraj februara.
Suđenje Slavici Injac počelo je prije nešto više od godinu dana u Okružnom sudu u Banjaluci, gdje je njen predmet prebačen zbog, kako je navedeno, njenih zdravstvenih problema.
Za ostale optužene u predmetu „Bobar banka“ sudski proces se vodi pred Sudom BiH u Sarajevu.
Optužnicu u predmetu „Bobar banka“ podiglo je Tužilaštvo BiH u martu 2017. godine i njom je tada obuhvaćeno 16 osoba. Stavljeno im je na teret da su od 10. jula 2009. do 27.11. 2014. godine djelovali kao zločinačka organizovana grupa koja je finansijskim kriminalom i raznim zloupotrebama načinila štetu od 122,5 miliona KM i dovela do propasti „Bobar banke“. Injac je stavljeno na teret da je još od jula 2009. godine imala saznanja da pomenuta banka posluje s velikim kreditnim rizikom, ali i pored toga nije ništa preduzela iako je bila dužna.
Portal CAPITAL objavio je juče da je “Bobar banka” u stečaju uspjela u protekle četiri godine da naplati svega 36,3 miliona KM ili 13,2 odsto ukupnih potraživanja. Značajan dio, od blizu 260 miliona ukupnih kredita i kamata, je nenaplativ i ići će se sa prijedlogom za otpis jer su sva sredstva za naplatu iskorištena.
CAPITAL: Svjetlana Šurlan