NIKŠIĆ, Kompanije „Montenegro spešlti stils“ (MNSS) i “Rekupero” dokumentom koji im je dostavio generalni sekretar Međunarodnog centra za rješavanje investicionih sporova samo su dobile odobrenje da pristupe dodatnim pravilima te institucije, saopštili su iz Vlade Crne Gore.
Mediji su nekoliko sati ranije prenijeli saopštenje bivših vlasnika nikšićke Željezare, u kojem navode da su dobile “zeleno svjetlo” da pokrenu tužbu protiv Crne Gore.
– MNSS i “Rekuperu” je zahtjev za pokretanje postupka odobren u skladu sa izabranim pravilima arbitraže i pravilima posebnog odjeljenja ICSID u Vašingtonu, pod uslovima iz bilateralnog sporazuma o investicijama između Holandije i SRJ, odnosno Crne Gore – navodi se u njihovom saopštenju.
Crnoj Gori se na teret stavljaju (ne)postupci koji su doveli do Željezarinog bankrota, a time uzrokovali značajne gubitke i štetu ovim dvijema kompanijama.
Još ranije bivši vlasnici su tražili sudsku zaštitu od Visokog suda pravde Engleske i Velsa, jer im je stečajni upravnik Željezare Veselin Perišić osporio potraživanja u iznosu od oko 96,6 miliona evra. Presuda tog suda nije bila obavezujuća za stečajnu upravu nikšićke fabrike.
Iz Vlade je stiglo detaljnije reagovanje.
– Odobrenje se donosi imajući u vidu da svaki arbitražni sporazum (klauzula), koja predviđa rješavanje sporova u skladu sa ovim dodatnim pravilima ICSID, zahtjeva prije započinjanja samog arbitražnog postupka, i odobrenje generalnog sekretara. Preko Savjeta za privatizaciju Vlada je angažovala pravni tim za sva pitanja iz oblasti, koji prati i aktuelnu situaciju u vezi sa ovim pitanjem. Stav Vlade je poznat odranije i ponavljamo da smatramo da imamo čvrste argumente za sve učinjene poteze koji su bili usmjereni na pomoć Željezari “Nikšić” – ističe se u saopštenju Vlade.
U prvom reagovanju na najavu tužbe MNSS, Veselin Perišić, stečajni upravnik Željezare, za “Novosti” kaže:
– Optuživati svakoga, a bježati od sopstvene odgovornosti koju bivši vlasnik Željezare svakako ima, zaista je prevršilo svaku mjeru. Dobro nam je poznat njihov učinak i stomilionski gubitak koji su napravili gazdovanjem u Željezari. Što se konkretno tiče ove tužbe, ne bih je komentarisao jer nisam imao prilike da je vidim. Ne znam šta sve sadrži i na koje pravo se oni sada pozivaju. Mislim da je reagovanje Vlade sasvim dovoljno.
Perišić dodaje da je on lično više okrenut nalaženju načina kako da fabriku izvuku iz agonije i pronađu kupca koji će ovim ljudima, gradu i državi donijeti prosperitet.
Od lidera napravili gubitnika
Perišić podsjeća da je kupoprodajnim ugovorom bila definisana obaveza da MNSS u Željezaru za pet godina investira 118 miliona evra. – Ta obaveza nije samo predviđena ugovorom, nego i ponudom koja je prethodila njegovom zaključenju, čiji su sastavni dio biznis plan i investicioni program. Svrha investicija bila je da se poboljšaju kvantitet i kvalitet, da se Željezara “Nikšić” pozicionira kao lider i da se čeličana dovede do visoke profitabilnosti. Međutim, čim nije bilo investicija, niti ulaganja planiranih 118 miliona, nastali su problemi – kaže Perišić. Pojavili su se gubici, nelikvidnost, a bivši vlasnik je taj problem nadomještao tako što je fabriku kreditno zaduživao, pojavljujući se u ulozi kreditora često bez prethodno donijete odluke. Novosti