BANJALUKA, Iz budžeta institucija BiH godišnje ispari više od dva miliona maraka po osnovu tužbi protiv institucija BiH, a najviše ih se odnosi na povredu radnih prava zaposlenih, nezakonitosti prilikom zapošljavanja i pogrešno obračunavanje plata.
Revizori u svojim izvještajima upozoravaju da bi se zbog lošeg rukovođenja institucijama, zbog čega se broj tužbi iz godine u godinu povećava, trebali pokrenuti procesi protiv odgovornih.
U izvještaju o izvršenju budžeta institucija BiH za prvih šest mjeseci ove godine navedeno je da je Ministarstvo finansija BiH sa jedinstvenog računa po osnovu obaveza po pravosnažnim sudskim presudama isplatilo čak 1,21 milion maraka. Po istom osnovu prošle godine je isplaćeno 2,07 miliona, a 2009. godine 2,13 miliona maraka.
U izvještaju o reviziji izvršenja budžeta institucija BiH za 2010. godinu navedeno je da raste broj sudskih sporova kako zbog naplate duga i naknade štete, tako i iz oblasti radno-pravnih odnosa.
– Institucije moraju da objasne uzroke i posljedice povećanja obima sudskih sporova. Ne treba isključiti i pokretanje odgovornosti, ako se ispostavi da je rast sporova posljedica nepoštovanja propisa – istakli su revizori u izvještaju o reviziji budžeta BiH za 2010. koji bi poslanici Predstavničkog doma Parlamenta BiH trebalo da razmatraju na idućoj sjednici.
Revizori su utvrdili da institucije BiH imaju pasivan stav u vezi sa problemom povećanja broja tužbi, što opravdavaju činjenicom da se plaćanje obaveza vrši sa jedinstvenog računa trezora, a ne iz njihovih budžeta.
– Ministarstvo finansija i trezora BiH prikazuje trošak po ovom osnovu bez analize ili obrazloženja kako je on nastao, a ne raspolaže se ni potpunim informacijama o tim isplatama – naveli su revizori.
Naglasili su da je u toku 2010. godine prvobitni iznos od milion maraka za isplatu obaveza po pravosnažnim sudskim presudama više nego udvostručen.
Revizori su upozorili da plaćanje odštete na osnovu velikog broj presuda nije izvršeno u predviđenom roku, zbog čega se stvaraju dodatni troškovi izazvani pokretanjem procesa prinudne naplate.
– U Ministarstvu finansija i trezora BiH ne postoji ni adekvatna kontrola isplate sa jedinstvenog računa trezora, a ne vrši se ni provjera ispravnosti obračuna kamata – upozorili su revizori.
Tokom prošle godine protiv BiH i njenih institucija podneseno je 658 tužbi, a većina se odnosi na povrede prava prijema na rad, obračun plata i pojedinih vrsta naknada. Tužioci su dobili 54 spora u vrijednosti od 775.923 marke.
Najviše tužbi podneseno je protiv Ministarstva odbrane, države BiH, Uprave za indirektno oporezivanje, Granične policije, Savjeta ministara, Obavještajno-bezbjednosne agencije, te Ministarstva bezbjednosti.
Pripadnici Oružanih snaga i radnici Ministarstva odbrane BiH najčešće su podnosili tužbe zbog isplate razlika naknada i plata za period od kada su preuzeti iz entitetskih ministarstava do određivanja njihovog ponovnog statusa.
Za Graničnu policiju karakteristično je da se najveći broj tužbi odnosio na isplatu naknade za prevoz, dok posebnu grupu predmeta čine i oni koji se odnose na naknadu štete.
U Sudu BiH “Glasu Srpske” su rekli da su tokom 2010. godine primili 64 tužbe za naknadu štete, a u prvih šest mjeseci ove godine još 66 tužbi.
– Najveći tužbeni zahtjev bio je u iznosu od 545 miliona maraka. Radi se o naknadama nematerijalne štete, materijalne štete, štete nastale zbog povrede na radu i naknade štete po odredbama Zakona o krivičnom postupku BiH – rekli su u Sudu BiH.
Tokom prošle godine u Pravobranilaštvu BiH u radu je bilo ukupno 5.626 predmeta, a riješeno je 2.960 ili 53 odsto.
MIP
Prema podacima Pravobranilaštva BiH, od 1. juna do 31. decembra 2003. godine, u vrijeme dok je Zlatko Lagumdžija bio na čelu Ministarstva inostranih poslova BiH, protiv te institucije podnesene su 22 tužbe. Za vrijeme Mladena Ivanića i Svena Alkalaja protiv Ministarstva su podnesene još 33 tužbe.
Najpoznatiji slučaj je tužba Darka Trifunovića, koji je na ime štete zbog nezakonitog otkaza iz MIP-a u vrijeme kada je na njegovom čelu bio Lagumdžija, dobio spor sa odštetnim zahtjevom teškim 355.000 maraka.
Tužena strana Broj tužbi
Ministarstvo odbrane 343
BiH 161
UIO 44
Granična policija 23
Savjet ministara 21
OBA 11
Ministarstvo bezbjednosti 10
Glas Srpske