BANJALUKA, Isplata jedne preostale trećine potraživanja za plate 200 bivših radnika ugašenog banjalučkog trgovačkog centra “Pevec” blokirana je zbog tužbe istoimene bjelovarske i zagrebačke firme koja je “zamrznula” stečajni novac za njegovu isplatu.
Dalibor Grmuša, član stečajnog Odbora povjerilaca banjalučkog “Peveca”, kazao je da bi novac za preostale radničke plate trebalo da bude isplaćen od sume koja je legla na račun te firme nakon prodaje njenog zemljišta u Tuzli i iz novca dobijenog prodajom inventara banjalučkog centra.
“Međutim, ova sredstva su blokirana i preostala potraživanja prema radnicima neće biti isplaćena sve do okončanja sudskih postupaka”, ukazao je Grmuša.
On je objasnio da su dva hrvatska preduzeća “Pevec” tužila banjalučku firmu po osnovu bankarskih garancija koje su joj dale dok je podizala kredite, što je i osnovni uzrok blokade računa.
“Trenutno je nezahvalno procjenjivati kada će biti okončani ovi sudski postupci”, rekao je Grmuša.
Nekadašnji radnici banjalučkog “Peveca”, koji je otklizao u stečaj prije dvije godine, ogorčeni su zbog činjenice da kroz dosadašnji dio stečajnog postupka nisu uspjeli da namire potraživanja.
“Bili smo svjedoci toga da se imovina iz banjalučkog tržnog centra ‘Pevec’, što je stečajna masa iz koje je trebalo da dobijemo svoje plate, mogla daleko bolje naplatiti”, smatra Biljana Lukić, nekadašnji radnik “Peveca”.
Ona je ukazala da joj banjalučki “Pevec” do sada nije isplatio oko jedne trećine ukupnih dugovanja za preostale plate, te da se slika duga “Peveca” prema radnicima razlikuje od slučaja do slučaja. Smatra da bi radnici u preostalom dijelu izvršenja stečajnog postupka trebalo da transparentnije učestvuju kako bi imali predstavu o tome kada i kako će doći do svog novca, jer, kako je kazala, već dugo vremena nemaju predstavu o tome šta se dešava s imovinom firme u kojoj su radili.
Banjalučki “Pevec” trenutno najviše duguje Raiffeisen bankama iz Budimpešte i Sarajeva, koje potražuju 28 miliona KM. Ovaj novac Raiffeisen banke trenutno pokušavaju da naplate kroz izvršni postupak.
Međutim, čak i ukoliko izvršni postupak prodaje ugašenog trgovačkog objekta bude uspješno sproveden, Raiffeisen banke ostaće “kratke” za čak 15 miliona KM.
Iz Raiffeisen grupacije BiH potvrdili su da neće u potpunosti naplatiti svoja potraživanja iz prodaje objekta u Banjaluci.
“Preostala potraživanja će ići u naplatu kroz stečajni postupak koji se vodi pred Privrednim sudom Bjelovar, na kojem je i Raiffeisen grupaciji priznato potraživanje i svrstana je u opšti isplatni red”, naveli su u Odjelu za odnose s javnošću Raiffeisen banke u Sarajevu.
Trgovački lanac “Pevec” sa 14 objekata u Hrvatskoj proglasio je stečaj 2009, ali je nakon prihvatanja stečajnog plana i reorganizacije ponovo počeo s radom u 12 centara u kojima je zaposleno 900 radnika. Umjesto porodice Pevec, vlasnici trgovačkog lanca postali su njegovi povjerioci – država, banke, radnici i dobavljači, s tim da je država Hrvatska najveći akcionar sa 21,5 odsto akcija. Nezavisne novine