BEOGRAD, Ako Rusija naiđe na nepremostive prepreke za izgradnju „Južnog toka“, izgradnja pogona za utečnjavanje prirodnog gasa na obali Crnog mora mogla bi da bude puna alternativa. Ova izjava Dmitrija Peskova, sekretara za štampu ruskog premijera, uslijedila je pošto Turska nije dala dozvolu za postavljanje gasovoda u njenom dijelu Crnog mora, uprkos obećanjima da će to učiniti. Domaći stručnjaci, ipak, smatraju da je ovo samo taktički potez Turske, koja želi da obezbjedi za sebe što bolju poziciju u „Južnom toku“.
Ali, generalni direktor „Srbijagasa“ Dušan Bajatović ne sumnja u izgradnju „Južnog toka“ u cjelosti, pa ni kroz Srbiju.
– Svaka država potpisnica želi da se što bolje pozicionira, ali to neće uticati na projekat – kaže Bajatović. – Obostranu korist od „Južnog toka“ imaju i Rusija i Evropa, a gasovod će biti građen njihovim kapitalom. Ovo je strateška investicija, jer analize predviđaju povećanje potrošnje prirodnog gasa, koji je jeftin i ima razrađenu eksploataciju. Bajatović napominje i da će ključan biti razgovor Evropske komisije i Moskve o pravilima pristupa trećih lica, jer će Rusija nastojati da zaštiti svoje interese. Na moguće probleme sa izgradnjom „Južnog toka“ ukazivao je i nekadašnji ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić kada se protivio prodaji Naftne industrije Srbije.
On je tada navodio da u kupoprodajnom ugovoru nema pravnih i finansijskih garancija da će Srbija dobiti ovaj gasovod.
Međutim, Ljubinko Savić podsjeća da se slična situacija već dogodila sa protivljenjem Bugarske, dok nije pristala da „Južni tok“ pređe preko njene teritorije.
– Ovaj gasovod zavisi od mnogih međudržavnih dogovora, od Bugarske do Italije – kaže Savić.
– Evropi je potrebno više izvora snabdijevanja gasom, a Francuska je već pokazala želju da koristi „Južni tok“. A Rusija i Turska već su zajedno položile cijevi ispod Crnog mora za „Plavi tok“, pa ne vidim zašto bi sada bilo problema.
Nije zamjena
Prema riječima predsjednika Udruženja za gas Vojislava Vuletića, izgradnja pogona za utečnjavanje prirodnog gasa ne može biti zamjena za „Južni tok“.
– To znači da bi gas do odredišta prevozili brodovima, što je veoma skupo – kaže Vuletić. – Najisplativiji je transport gasovodom ispod mora, pa ovakav pogon ne može biti alternative. Novosti