ISTANBUL, Investitori su obilježili Tursku kao najisplativiju evropsku destinaciju. Ali, taj nebrušeni dijamant još uvijek je u sjeni rastućih tržišta Azije.
Evropa grca u dugovima. Na finansijskim tržištima vlada oprez. Ekonomskog rasta gotovo nema, a pojedine velike ekonomije, poput Velike Britanije, Italije ili Španjolske, nalaze se u recesiji. Zbog toga se investitori okreću jednom novom tržištu – malo istočnije.
“Treba računati na Tursku. Stavio bih tu zemlju na listu država u kojima ćemo vidjeti ekspanziju kreditnih zaduživanja. Kamatne stope padaju, a to je posljedica blaže monetarne politike. Tako da možemo očekivati veći ekonomski rast u Turskoj”, kaže Jerome Booth, fond menadžer.
No, ne dijele svi isto mišljenje. Ove godine u drugom kvartalu ekonomski rast iznosio je samo 2,9 odsto. To je opet među najboljim rezultatima u Evropi.
Građevinski sektor te države trpi velike gubitke, da potražnja pada širom zemlje. Svijetla tačka je izvoz tekstilne robe, no to nije dovoljno za neki ozbiljniji korak naprijed.
“Rekao bih da rast u Evropi zavisi od performansi evrozone i od rizika s kojima je suočena. Tako da je to tržište koje je najmanje uvjerljivo i za čiji razvoj smo najviše skeptični”, kazao je Arnab Das iz Roubini Global Economicsa.
Ipak, za mnoge investitore zemlje BRICS-a (Brazil, Rusija, Indija, Kina, Južna Afrika) su još uvijek najsigurnije mjesto za ulaganje.
Čak i one najopreznije prognoze stavljaju ekonomski rast Kine na sedam odsto i Indije na šest odsto. Al-Jazeera Balkans