ISTANBUL – Turska berza je obustavila trgovanje nakon što je nacionalna valuta pala na 17 lira prema dolaru.
“Od 16:24 časova (po istanbulskom vremenu) privremeno su obustavljene transakcije svih akcija kojima se trguje na tržištu akcija na našoj berzi”, navodi se u saopštenju Istanbulske berze.
Lira je izgubila više od polovine vrijednosti prema američkom dolaru od početka godine.
Turska centralna banka je u četvrtak smanjila ključnu kamatnu stopu sa 15 na 14 odsto, uprkos inflaciji koja je dostigla 21 procenat. Centralna banka je od septembra smanjila referentnu kamatu za 500 baznih poena, uključujući i jučerašnje smanjenje.
Državna monetarna politika, zajedno sa značajnom deprecijacijom lire, dodatno će pogurati inflaciju naviše, koja bi mogla da skoči na 30 odsto međugodišnje početkom 2022. godine, prema procjeni agencije S&P Global Rejting, koja je prošle sedmice smanjila izglede kreditnog zaduživanja Turske sa stabilnih na negativne. Telegraf Biznis
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Sad kad je lira jako izgubila vrijednost, to je šansa za firme kojima upravljaju stručnjaci sa područja kapitala. Olično je vrijeme da se uveliko smanje obaveze.
što se tiče države turske ona je slabljenjem lire bogatija. Za odštampane lire treba sve manje i manje dati resursa. Nekad je Turska za na primjer milion lira trebala prodati određenu količinu zlata a sad treba prodati upola manje zlata. Znači Turska za sve odštampane lire treba prodati dosta manje resursa nego pre i samim tim Turskoj državi ostaju resursi koje bi pre morala dati za izmirenje obaveza prema lirama. Ovako na gubitku su oni koji posjeduju liru a ne država Turska, država je jača ima realno manje obaveza.