SARAJEVO, Turistički radnici u BiH mogu biti zadovoljni poslovnim rezultatima ostvarenim od 1. januara do kraja avgusta ove godine, jer BiH jedina u okruženju ima porast dolazaka i noćenja turista u dvocifrenom procentu, pa se može zaključiti da turizam izlazi iz krize – rekao je sekretar za ugostiteljstvo i turizam Spoljnotrgovinske komore BiH Goran Brčkalović.
Brčkalović je istakao da je ostvareno 960 000 noćenja, što je za 11 odsto više nego prethodne godine, od čega je više noćenja domaćih za šest odsto, a stranih turista za 15,5 odsto.
“Povećanje broja turista je na destinacijama kulturnog, poslovnog, religioznog i primorskog turizma. Rekonstrukcijom vodećih banjskih centara u BiH obezbijeđeni su uslove za njihovu bolju iskorištenost pa i tu bilježimo rast dolazaka turista”, naglasio je Brčkalović.
On je rekao da je u porastu bila i potražnja za destinacijama avanturističkog, eko, lovnog i ribolovnog turizma, te ako se tome dodaju i pojačane promotivne aktivnosti turističkih organizacija, zatim, aktivnosti Radne grupe za turizam i entitetskih ministarstava, te veći angažman međunarodnih institucija, turizam u narednim periodima može očekivati još bolje rezultate.
“Broj dolazaka turista je povećan za 13,6 odsto, od toga domaćih 8,4 odsto i stranih 18, 7 odsto. Ostvareno je 436 000 dolazaka ili više za 51 200, odnosno više domaćih turista za 14 500 i stranih 36 700”, naveo je Brčkalović i dodao da su u ukupnim dolascima, strani turisti su u prvih osam mjeseci učestvovali sa 56,9 odsto.
Najveći broj turista bio je iz zemalja bivše Jugoslavije – 44, 6 odsto ili 110 000, zatim slijede dolasci stranih turista iz Italije – 17 300, Turske 15 700, Poljske 12 836, Njemačke 11 200, Austrije 8 000 i Francuske 7 150, što sa zemljama bivše Jugoslavije čini 75 odsto ukupnih dolazaka stranih turista.
Brčkalović je naveo da su najveće procentualno povećanje dolazaka stranih turista u prvih osam mjeseci ove godine imali turisti iz Albanije – 283 odsto, Irske 240 odsto, Kine 120 odsto, Japana 106 odsto, Italije i Rusije 91 odsto, Australije 86 odsto, Turske 85 odsto, Grčke 81 odsto, Kanade 70 i Poljske 40 odsto.
“Skoro cijelu godinu turistička industrija BiH bila suočena s velikim brojem izazova. Prije svega tu je bila globalna ekonomska kriza, kriza kredita i rast nezaposlenosti, klimatske promjene koje su uticale na lošu zimsku sezonu, te Svjetsko prvenstvo u fudbalu koje je uticalo na lošu predsezonu”, rekao je Brčkalović.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Cijela BiH ima 960.000 noćenja za 8 mjeseci i oni su izašli iz krize. Sjajno.
Da ovdje dodam da samo Istra ima preko 6 miliona noćenja u jednom mjesecu.