BANJALUKA – Veliki broj turista koji su posjetili Banjaluku tokom novogodišnjih praznika otišlo je iz nje razočarano zbog niskog stepena javne higijene, lošeg rada zimskih službi i zagađenja vazduha koji je danima opasan po zdravlje.
U Udruženju priređivača igara na sreću u Republici Srpskoj (UPIS RS), kažu da im se veliki broj turista, uglavnom iz Hrvatske i Slovenije žalio na stanje u gradu, a da su mnogi zažalili što u njemu potrošili svoje vrijeme i novac.
„Ulice, a pogotovo trotoari su bili neočišćeni, a kontejnere pune smeća danima niko nije ispraznio pa se oko njih stvaraju mini deponije. Oni najhrabriji, koji su se nekako probijali kroz snijeg, led i prljavštinu gušili su se u smogu i smradu iz vazduha“, kažu oni.
Prema njihovim riječima sve je ličilo na apokalipsu.
Po njihovoj ocjeni grad je totalno nepripremljen dočekao goste i žestoko se obrukao.
Podsjećaju da je svemu prethodio i sukob između republičke i gradske vlasti zbog kojih su brojni turisti odlučili da Banjaluku zaobiđu u širokom luku.
„Ljudi su preko medija gledali kako gradonačelnik blokira parkinge i gasi rasvjetu, organizuje prosteste. Dobar dio njih nije želio da ide u taj cirkus jer nije bio siguran da će imati gdje auto parkirati ili da ga neko neće presresti u mraku i opljačkati pa je svoj novac potrošio na nekom drugom mjestu“, kažu u Udruženju priređivača igara na sreću u Republici Srpskoj.
Poručuju da je turizam perspektivna grana privrede, ali, dodaju, veoma osjetljiva na bilo kakve promjene i nestabilnosti.
Inače, podaci pokazuju da je u novogodišnjoj noći vazduh u Banjaluci bio jedan od najzagađenijih ne samo u BiH i Evropi, nego i u cijelom svijetu.
Prema indeksu kvaliteta, on je u posljednjih nekoliko sedmica uglavnom vrlo nezdrav, dok je u pojedinim periodima i opasan po ljudsko zdravlje.
Po pitanju odvoza smeća, nadležni se do sada nisu oglašavali. Osim nemuštih izgovora da se kontejnerima ne može prići zbog velikog snijega, građani racionalan odgovor nisu dobili.
Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković je još u novembru prošle godine posjetio gradsku „Čistoću“ i uvjeravo građane da je sve spremno za zimsku sezonu.
Tvrdio je da postoji dovoljno mehanizacije i soli za posipanje ulica, a da je za ove svrhe obezbijeđeno preko milion maraka.
Međutim, sa prvim padavinama se ispostavilo da to nije tačno, a da su izvođači radova bili apsolutno nespremni na nekoliko dana padavina.
Udruženje priređivača igara na sreću u Republici Srpskoj poziva nadležne u gradskoj upravi da što prije uspostave sistem za normalno funkcionisanje grada.
„Banjaluka je grad sa ogromnim turističkim potencijalom koji se može iskoristiti samo ako se ulože maksimalni napori da on besprijekorno funkcioniše. U interesu svih je da gosti budu zadovoljni, jer će se to na kraju uticati i na njihovu potrošnju od koje ćemo svi imati koristi“, zaključuju u Udruženju priređivača igara na sreću u Republici Srpskoj.
PR