BUDVA, Čim je sezona ušla u špic, a turisti napunili primorske hotele i domaćinstva – cijene na pijacama, mesarama i ribarnicama počele su da divljaju!
Najveći skok bilježi se na pijacama gdje je paradajz, osnovna ljetnja životna namirnica, za koju primorci tvrde da je mnogi gosti iz Srbije donose sa sobom, poskupila sa 0,80 na nevjerovatna dva evra – po kilogramu. Prodavci se pravdaju da je to „najbolji“, onaj narandžasti, koji je kvalitetan, i da ima jeftiniji za 1,5 evra! Paprika, najobičnija, zelena „šilja“ je 1,5.
Na budvanskoj i kotorskoj pijaci, koje su poslovično skupe i koje se, kao i ostale, nisu odazvale apelu Crnogorskog turističkog udruženja upućenog još početkom sezone da osim hotela i restorana i pijace, parkinzi, pa i Kinezi (čija je roba tri puta skuplja nego u Srbiji) moraju da snize cijene kako bi sezona uspjela, voće i povrće je preskupo.
Od silnog voća najpristupačnija je lubenica – 0,50 centi kilogram, pa ne čudi da je ona ovoga ljeta hit među turistima srednje klase.
Jaja idu od 10 do 15 centi po komadu, a 10 domaćih jaja su tri evra. Sir je „kralj“ pijace: ide od pet do 15 evra!
U mesarama cijene su podignute za 10 do 20 odsto u prosjeku, dok su ribarnice zabilježile rekord. Riba je skuplja i za 100 odsto nego, recimo, u maju!
U ribarnicama u Boki kotorskoj cijena brancina, ili orade je sa osam evra po kilogramu skočila na 19! Mala, slatka crvena riba barbun, koja je koštala šest evra, sada je 15! Hobotnica je gotovo nedostižna za običnu klasu od 15 do 18 evra, a školjke(dagnje,) koje se na barskoj pijaci prodaju za dva evra po kilogramu, u Boki koštaju osam do 10!
Istovremeno, prodavci ovde kažu da je riba skupa zato što (nije iz uzgajališta) je prava, iz mora, dok se turisti čude i pitaju – odakle bi, inače, bila.
Zbog toga se na primorju pijace zaobilaze koliko je god to moguće. Jeftinije je pojesti kompletan obrok u restoranu za četiri evra sa supom, glavnim jelom, salatom i voćkom na kraju, nego kupiti dva kilograma paradajza. Novosti
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
tražnja diktira cijenu to je činjenica, ali ako nešto poskupi za 100% to je prokletstvo i pohlepa…
Ma to je tako samo u Milinoj CG. Bio sam u Grčkoj od prvog do poslednjeg dana odmora cijena lubenice je bila 0,29 centi po kilogramu. Bez obzira na dešavanja u Grčkojn cijene poljproizvoda su ostale nepromijenjene.