BANJALUKA, Kotorvaroška kompanija “Turbina IPD”, čija je inovacija vertikalna vjetroturbina posljednjih godinu dana postala jedna od najznačajnijih izuma BiH, je od slovenačkog telekom operatera “Mobitel” dobila prvu narudžbu.
Prva naručena vjetroturbina je u suštini prvi prototip projekat koji ima instalirane snagu od dva kilovata, a slovenački “Mobitel” će je koristiti za podržavanje svojih napojnih “Sistel” sistema.
Sistem turbine će prema očekivanjima Miroslava Tešića, vođe projektnog tima i vlasnika kompanije “Turbina IPD”, biti pušten u rad početkom novembra.
Tešić je naglasio da je kotorvaroška turbina posebna i po tome što je ovo uopšte prva vjetroturbina koja je u Sloveniji dobila građevinsku dozvolu, nakon što je uspjela dobiti dozvole slovenačkog Društva za zaštitu ptica i građevinske dozvole za izgradnju.
“Nakon završetka na izradi i postavljanju ove turbine imamo najave za desetine narudžbi naših vjetroturbina za napajanje u telekomunikacijama širom svijeta”, istakao je Tešić.
On je objasnio da će “Turbina IPD” nakon projekta za Slovence raditi cjelokupan sistem vjetroturbine, koji treba da bude izgrađen po principu “ključ u ruke” i čija će cijena iznositi između 100.000 i 200.000 evra.
Ono što karakteriše vertikalnu vjetroturbinu je da se može primjenjivati u urbanim zonama, na telekomunikacionim stubovima, da ne stvara nikakvu buku ni zvukove, bezbjedna je za ljude i ptice, a koeficijent efikasnosti je povoljniji od dosadašnjih tehnologija. Kotorvaroška vjetroturbina jedina je na svijetu koja ne stvara vibracije i može da bude integrisana na telekomunikacione stubove.
Strateški partner “Turbina IPD” je prije dvije godine postao slovenački “Sistel”, a sada zajedno rade na smanjenju potrošnje električne energije za potrebe “Mobitelovih” baznih stanica. “Sistel” je, inače, vodeća kompanija na ovom polju koja već 16 godina uspješno primjenjuje različite napojne sisteme i opremu.
“Potrošnja energije na ovaj način se svodi na maksimalna tri kilovata, što značajno redukuje potrošnju. S obzirom na to da broj korisnika mobilne telefonije raste nevjerovatnom brzinom i potreba za alternativnim izvorima energije, poput vjetra i sunca, će sigurno u narednom periodu značajno porasti”, istakli su iz “Sistela”.
Kotorvaroška kompanija “Turbina IPD” trenutno zapošljava 12 radnika, ali menadžment ove kompanije naredne godine očekuje veoma značajno proširenje poslovanja, te planiraju nova zapošljavanja, tako da će u idućoj godini zapošljavati između 50 i 100 radnika.
Iz preduzeća najavljuju da su pored posla sa vjetroturbinama počeli i s radom na projektu ulične rasvjete koja bi trebalo da bude napajana isključivo iz alternativnih izvora energije, odnosno snagom vjetra i energijom sunca. U ovom projektu trenutno su završene idejna faza i faza dizajna i započeta je faza detaljnog projektovanja.
Puštanje prvih sistema uličnih svjetiljki u rad očekuje se sredinom oktobra.
Nagrada za inovaciju
Miroslav Tešić, direktor “Turbina IPD”, je prošle godine u Njujorku dobio nagradu za inovaciju i doprinos energetskoj održivosti planete za svoj patent – nečujnu vjetrenjaču sa vertikalnom osom.
Poseban značaj nagradi daje podatak da je pobjeda odnesena u konkurenciji sa najjačim svjetskim kompanijama koje obrću stotine miliona pa i milijardi dolara u tom biznisu. Nezavisne novine
12 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Iskrene čestitke, Tešiću i ekipi.
Ovima treba dati kredit IRB!!!!
E ovim ljudima treba dati svu moguću podršku da sa ovim turbinama “poklope” cijelu planetu i da zaposle hiljade ljudi, jer je to realno moguće. U svijetu ulažu milijarde dolara u ekološki prihvatljivu obnovljivu energiju, a ova jednostavna i efikasna turbina može da se postavi bukvalno na svako mjesto.
Ova turbina treba da postane najjači izvozni brend Republike Srpske.
Sa vjetrom koji duva u turbine moze da bude Naprijed Srpska,njima treba dati i nepovratnih sredstava i sve treba uciniti da ostanu ovdje u RS.Treba im dati orden i priznanje,kao sto su ga dobili “uspjesni privrednici” monopolisti zna se na koje se misli.
… eh da, da Tešić nije na listi PDP-a možda bi i dobio kredit…
ovo preduzece bi trebalo da ide u IPO, a da je trzista kapitala, to bi bio pun pogodak.
Pa Lemi, ne bi bilo loše predložiti Tešiću da izađe na berzu, napravi prospekt za IPO i tako prikupi sav kapital neophodan za realizaciju ovog velikog i perspektivnog projekta. Siguran sam da bi bilo veoma mnogo i stranih i domaćih investitora koji bi otkupili učešće u vlasništvu. Ali pravih investitora, a ne ove što nam Vlada RS godinama “dovodi”.
Poslaću Tešiću pismo namjere da sam jedan od investitora koji je zainteresovan kupiti akcije koje bi emitovao u IPO.
to je vec u planu, znaju oni za to!
ali mozda bi i brokerske kuce mogle da vide sa svojim klijentima, da ih obavjeste o Turbini, i da zainteresovani klijenti posalju pisma namjere ili nesto slicno, gdje se navodi da su zainteresovani za javnu ponudu akcija.
hm?
..cime bi se dokazalo da se IPO moze uspjesno obaviti i bez IRB RS.
Svaka čast. Ove momke treba podržati na svaki mogući način.
Da smo u njih uložili 220 miliona KM, umjesto u zgradurinu, imali bi možda kompaniju na putu da postane srpska Nokia.
ali, naravno, od trzista kapitala nema nista, jer su glavni njihovi akteri otisli na berzanske igre u budimpestu. j.. se vama za trzistem, sretno, i nadam se da ste sposobni da otrcite barem 100 metara bez pauze.
bilo bi dobro da je ova vijest bila u kategoriji ‘energetika’ jer je precesto praksa, ne kazem da je to i sad slucaj, da se obnovljivi izvori energije ne smatraju vaznim energetskim resursom, vec ‘dekoracijom’ uz HE i TE u energetskim sistemima.
zasto nema podrske za ovakve inicijative i ideje nije pretjerano cudno imajuci u vidu korupciju i nepotizam… ali ono sto me jos vise brine je da stvaramo sistem koji ce ovakvo stanje cementirati. Mislim na Strategiju razvoja energetskog sektora RS do 2030. godine, koja je prosla Vladu RS i mozda bude i otvorena javna rasprava, za koje znamo koliko imaju uticaja… a u strategiji se pominju obnovljivi izvori, ali bez definisanih ciljeva i prioriteta, sto znaci da ce zavisiti od vidovitosti i/ili dobre volje nekih nadleznih organa… iako pise da su javne rasprave odrzane, to nije u nadleznosti vlade vec nsrs.
http://www.vladars.net/sr-SP-Cyrl/Vlada/Ministarstva/mper/media/vijesti/Pages/Javna_rasprava_o_Nacrtu_strategije_razvoja_energetike_Republike_Srpske_do_2030_godine.aspx