BEOGRAD, Pravu vrijednost akcija Naftne industrije Srbije pokazaće tržište i interesovanje investitora, a suviše je rano licitarati sa skokovima ili padovima cijene – kaže za „Novosti“ Nenad Gujaničić, glavni broker „Sinteze“ povodom licitiranja o cijeni akcija NIS.
I drugi stručnjaci berzanskog trgovanja ističu da je iluzorno govoriti o cijeni kada se ne zna ni koliko ima zainteresovanih investitora. Zasada je, izvjesno, kako nam je objašnjeno i u Ministarsvu ekonomije i u NIS, da je sadašnja nominalna vrijednost jedne akcije 500 dinara što bi trebalo da bude i početna. Čak 4,8 miliona građana Srbije dobilo je početkom ove godine i potvrdu za vlasništvo po pet akcija naftne kompanije i kao nominalna vrijednost jedne akcije upisano je 500 dinara.
– I kupoprodajnim ugovorom između države i „Gaspromnjefta“ ruski većinski vlasnik je u obavezi da do februara 2011. godine ponudi otkup od malih akcionara po cijeni od 4,8 evra koliko su i oni plaćali – potvrđeno je u NIS.
Gujaničić ističe da nominalna vrijednost akcije na berzi ne služi ničemu, ali da građani svakako treba da računaju da je većinski vlasnik obavezan da ih otkupi po toj cijeni. Brokeri savjetuju novim malim akcionarima da ne treba da se zaleću i prodaju svoje hartije od vrijednosti tek tako, već dobro razmisle kada daju minimalnu cijenu. Novosti
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
za razliku od Srbije, banjalucko trziste ne mjeri RNAF.
Ovi u Srbiji su se barem obavezali da preuzmu akcije malih akcionara po cijeni preuzimanja.
U RS drzava je na stetu malih akcionara donijela Zakon po kome Rusi nisu u obavezi da otkupe akcije malih akcionara RNAF. U tom slucaju red je bio da ih otkupi sama drzava pa neka onda poklanja kome hoce.
ne samo to, u RS je drzava na svoju stetu natjerala fond PIO i restituciju da prodaju svoje akcije. ali, poslusnici po drzavnim institucijama nisu smogli snage da reaguju.
Drzava to sam ja. Luj I od Laktasa
Isti slučaj i sa Telekomom.