BANJALUKA, Samo u prva tri mjeseca ove godine prijavu Inspekciji rada zbog narušavanja prava iz radnog odnosa podnijele su 82 trudnice i porodilje u RS, dok su tokom cijele prošle godine inspektori radi zaštite prava trudnica i porodilja kod poslodavaca intervenisali 223 puta.
Goran Grgić, glavni inspektor rada i zaštite na radu RS, kazao je da se najviše pritužbi trudnica i porodilja odnosi na otkaz ugovora o radu, uskraćivanje prava na platu ili naknadu plate, te obračun i isplatu plate.
Inspekcijski organi su utvrdili da su u najvećem broju slučajeva prekršaje pravili poslodavci iz oblasti ugostiteljskih djelatnosti, odnosno da najviše problema kod regulisanja porodiljskog odnosa imaju radnice trgovina, pekara i frizerskih salona.
Iako je veoma važno da se radnice informišu o svojim zakonom zagarantovanim pravima, to im neće biti od velike pomoći, jer trenutno važeći zakon nije na njihovoj strani. Naime, Zakon o radu RS propisuje kaznu u iznosu od 2.000 KM do 15.000 KM ukoliko poslodavac ne omogući zaposlenoj ženi da koristi prava u vezi sa trudnoćom, porođajem i materinstvom.
“Poslodavcu se više isplati platiti i maksimalan iznos kazne, koja gotovo nikada nije izrečena, nego zadržati trudnicu na poslu i platiti godinu dana njenog odsustva”, ističe Ranka Mišić, predsjednik Saveza sindikata RS.
Ona je dodala da se u ovim slučajevima kršenja radničkih prava ne treba djelovati preventivno, nego represivno, te da ove kazne moraju biti mnogo veće, jer je to najbolji lijek da se bilo ko zaustavi u svom nezakonitom djelovanju.
“Porodilje često pristanu na neke uslove poslodavaca i raskinu ugovore o radu sa njima i u neznanju potpišu sporazumni raskid ugovora o radu, tako da ne ostvare pravo na otpremninu i na otkazni rok”, rekla je Mišićeva.
Ona je objasnila da svaka zaposlena trudnica koja smatra da ima problem iz radno-pravne oblasti, bez obzira na to da li članice sindikata ili ne, mogu da se obrate u kancelarije sindikata za besplatnu pravnu pomoć, koje funkcionišu i po principu da pravnici iz ovih službi na poziv dolaze i njima kući kako bi im omogućili zaštitu prava.
“Ovakvi postupci poslodavaca su za svaku osudu, ali treba shvatiti i to da u trenutku kada trudnica ode na bolovanje, poslodavac počne izdvajati dvije plate, odnosno za nju i platu radnice koja će je mijenjati”, kaže Ranko Milić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS.
On smatra da je neophodno mijenjati stvari u sistemu, odnosno da trudnica automatski prelazi na Fond dječijeg osiguranja za koju će Fond dječije zaštite RS nekada u budućnosti refundirati samo dio sredstava.
Otkazi i naknade
Prema Zakonu o radu RS, ukoliko je trdnica imala zaključen ugovor o radu na određeno vrijeme u skladu s zakonskim odredbama istekom roka na koji je ugovor zaključen prestaje radnici radni odnos bez obzira na to što je trudna.
Ukoliko je radnica s poslodavcem imala zaključen ugovor o radu na neodređeno vrijeme, poslodavac joj ne može otkazati ugovor o radu zbog ekonomskih i tehnoloških razloga.
Za vrijeme korištenja porodiljskog odsustva žena ima pravo na naknadu plate u visini prosječne plate koju je ostvarila u toku posljednja tri mjeseca prije početka porodiljskog odsustva i ta naknada treba da se usklađuje s rastom plata u RS. Naknade plate ostvaruju se na teret Javnog fonda za dječiju zaštitu RS. Nezavisne novine
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Naknade plate ostvaruju se na teret Javnog fonda za dječiju zaštitu RS. – mrtvo slovo na papiru. Zašto država ne dozvoli da kompenzujemo potraživanja od Fonda i obaveze prema Fondu, nego poslodavci svoje obaveze moraju platiti, a na naplatu potraživanja čekaju godinama?
eee..pa ne bi onda bili krivi drugi (poslodavci), nego oni koji su krivi..ovo je očajna stara priča, ali sve više razumijem borbu protiv anarhije koju zagovaraju paše..uvijek je ugnjetavana raja podvaljivala..
danas platiš, a lovu dobijes nazad za 3-4 godine, hehe (mozda bude nesto i u obveznicama, ako preživiš do tada)..
i mišićka treba da ide kući vlasodršcima i njih ubjeđuje da su krivi, a ne kućama budućim/mladim majkama da ih ubjeđuje kako su u pravu (odvratno!)…
Mrtvo slovo na papiru.Poslodavci upucuju na fond, fond na poslodavca, a trudnice lete sa posla pod uslovom da se zaposle u godinama kad poslodavac proceni ‚‚da zena zeli da formira porodicu‚‚.Sramota!!