BEOGRAD, Skoro svaki četvrti zaposleni u Srbiji u posljednjih pola godine bio je izložen maltretiranju na poslu, pokazuje istraživanje koje je sproveo Savez samostalnih sindikata Srbije, u kome je učestvovalo skoro 2.000 ispitanika.
Još više zabrinjava podatak da se najveći broj, čak 60,8 odsto, onih koji tvrde da su trpjeli maltretiranje nisu obratili nikome za pomoć, jer se plaše posljedica i smatraju da ne postoje mehanizmi zaštite od maltretiranja.
Saša Janković, zaštitnik građana, kaže da i država snosi dio odgovornosti za to što se u Srbiji na kršenje prava zaposlenih gleda “maltene kao na normalnu pojavu“ i da radnici uvijek izvuku deblji kraj.
Janković dodaje da je od ukupno 45.000 obraćanja građana kancelariji ombudsmana, skoro polovina bila u vezi sa problemima iz radnog odnosa, bilo da je u pitanju maltretiranje na radnom mjestu, ostvarivanje prava na penziju ili da su u pitanju neisplaćene zarade, prenose agencije.
Ljubisav Orbović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata Srbije, kaže da se najveća kršenja radnih prava dešavaju u privatnim preduzećimakoja imaju do 50 zaposlenih i u kojima najčešće nema sindikata.
Za zaštitu se možete obratiti
*Inspektoratu za rad
*Sindikatu
*Poreskoj upravi za neplaćene doprinose
*Agenciji za mirno rješavanje radnih sporova
*Sudovima
*Zaštitniku građana za pritužbe na rad inspekcije