RIM, Troškovi zaduživanja Italije danas su dostigli novi rekord, dan nakon što je premijer Silvio Berluskoni izjavio da će podnijeti ostavku poslije usvajanja budžetskih reformi.
Kamata na obveznice sa rokom naplate od deset godina premašila je sedam procenata, što je najviše od uvođenja evra 1999. godine.
Granica od sedam odsto smatra se nepodnošljivom i to je tačka na kojoj su Portugal, Grčka i Republika Irska bile primorane da zatraže međunarodnu finansijsku pomoć. Investitori strahuju da bi Italija mogla da bude sljedeća članica evrozone koja će pokleknuti pod teretom dugova.
Radi poređenja, kamata na naplatu njemačkih obveznica je 1,73 odsto.
“Niko ne želi da pozajmi novac državi kada će ona iskoristiti ta sredstva za plaćanje kamata na stare zajmove. To je trošenje dobrog novca na loš novac”, ocijenio je urednik Bi-Bi-Sijevog ekonomskog servisa Robert Preston.
On je dodao da investitori znaju da država sa velikim dugovima više ne može da ih vraća onda kada kamata dostigne ovaj nivo.
Komesar EU za ekonomske poslove Oli Ren opisao je situaciju u Italiji kao “veoma zabrinjavajuću”. Tim EU danas će stići u Rim kako bi počeo da nadgleda realizaciju plana o smanjenju italijanskog duga.
Očekuje se da će italijanski parlament usvojiti paket budžetskih reformi do kraja mjeseca. Italijanski predsjednik Đorđo Napolitano odmah će pristupiti razgovorima sa političkim grupama o rješavanju krize.
Kamata na zaduživanje Italije trenutno je najveća od 1997. godine, kada je zemlja još koristila liru.
Kamate su još veće za obveznice sa rokom naplate od godinu ili dvije godine, što znači da će Italija sve teže vraćati kratkoročne dugove, a pogotovo one za deset godina.
Italija mora da vrati više od 360 miliona evra duga u 2012. godini.
Evropske berze su poslije jutrošnjeg rasta ponovo oslabile. Italijanske akcije oslabile su za tri procenta, a indeksi berzi u Njemačkoj i Francuskoj umanjeni su za više od jedan odsto.