BRISEL, Troškovi rada u Njemačkoj za trećinu su veći od prosjeka u Evropskoj uniji, ali i dalje znatno niži nego u susjednim zemljama.
Kako je saopštio savezni zavod za statistiku, njemački poslodavci su u 2013. u prosjeku plaćali 31,70 evra po odrađenom satu. Tako je Njemačka, zajedno s Finskom, na sedmom mjestu po visini troškova rada u EU.
Najviši troškovi rada su u Švedskoj – 43 evra, a najniži u Bugarskoj – 3,70 evra. Veći nego u Njemačkoj, troškovi rada su u Holandiji, Francuskoj i Luksemburgu, kao i u Danskoj, Belgiji i Švedskoj.
Manje od 10 evra su poslodavci radni sat plaćali u Estoniji, Slovačkoj, Mađarskoj, kao i u Poljskoj, Letoniji, Litvaniji, Rumuniji i Bugarskoj. Troškove rada čine bruto zarada i prateći, sporedni troškovi rada.
Njemački poslodavci su prošle godine na 100 evra bruto zarade zaposlenih plaćali 27 evra na ime pratećih troškova rada (socijalna osiguranja, troškovi zaštite na radu, bolovanja zaposlenih, stručno usavršavanje zaposlenih). Tu je Njemačka ispod prosjeka EU od 31 evra.
Najveći prateći troškovi rada su u Švedskoj (51 evro) i u Francuskoj (47 evra), a najniži u Sloveniji (16 evra), Luksemburgu i Danskoj (15 evra) i na Malti (10 evra). Beta