DOHA – Katar je u posljednjih 12 godina, od kada je dobio domaćinstvo, u organizaciju Mundijala uložio navjerovatnih 220 milijardi dolara, ali se po nekim procjenama taj iznos penje i do 300 milijardi dolara. Ovo je iznos koji je premašio ulaganja bivšeg domaćina, Rusije, za 16 puta.
Ukupni trošak je više od tri puta veći nego ukupni trošak svih osam Svjetskih nogometnih prvenstava od 1990. godine.
Prethodni najveći budžet iznosio je 19,1 milijardi dolara, koliko je Brazil potrošio 2014. godine, dok je Južnoafrička Republika izdvojila tek 4,9 milijardi dolara.
Tako je Brazil potrošio jedanaest puta manje od Katara, a Južnoafrička Republika četrdeset pet puta manje.
Podatke je iznio urednik i poznati novinar BBC-ja Ron Atkinsna Twitteru, a slične podatke se može pronaći u drugim izvorima.
Troškovi Katara su ogromni, čak i za bogatu bliskoistočnu zemlju koja “leži” na nalazištima pllina i nafte.
O koliko velikom projektu se radi, pokazuje to što je za potrebe Svjetskog prvenstva Katar izgradio sedam novih stadiona i jedan preuredio.
No to je samo mali dio od ukupno 200 do 300 milijardi dolara troškova. Izgrađeni su i podzemna željeznica, brojni hoteli, golf-tereni i marine; sva infrastruktura potrebna za primanje 1-2 miliona privremenih stanovnika.
Iako je prvobitno planirano 12 stadiona, broj je smanjen na osam zbog finansijskih problema. To je najmanji broj stadiona na kojima će se igrati od 1978. godine, kada je takmičenje imalo samo 16 selekcija.
S druge strane, očekuje se zarada od maksimalno 20 milijardi dolara za cijelu privredu te države, čime se pokriva manje od desetine troškova.
Sasvim neisplativa investicija, za sada, ali je moguće da su troškovi prenapuhani jer uključuju i projekte koji bi bili izgrađeni bez obzira na Svjetsko prvenstvo, kao što su metro i novi aerodrom.
Katar nije izuzetak, sve su zemlje iskorištavale Svjetsko nogometno prvenstvo da bi popravile i poboljšale putnu, urbanu, društvenu i drugu infrastrukturu.
Ali dok su ostali pokušavali uklopiti razvoj infrastrukture u SP, Katar je uklopio Svjetsko prvenstvo u razvoj nacionalne infrastrukture.
Katarska nacionalna vizija 2030. godine naziv je za ambiciozni plan pokrenut 2008. godine sa ciljem preobražavanja Katara u napredno društvo sposobno za postizanje održivog razvoja.
Većina velikih infrastrukturnih projekata koje reprezentacije i navijači koriste, poput novih puteva, podzemne željeznice, aerodroma, hotela i drugih turističkih sadržaja, planirana je i prije nego što je Katar dobio pravo domaćinstva.
Otkako je najavljena Katarska nacionalna vizija 2030. godine do SP-a 2022. godine održano je više stotina regionalnih i međunarodnih sportskih takmičenja, koja su pomogla Kataru da se pripremi za organizaciju.
Sagrađeno je 100 hotela, a oko najvećeg novosagrađenog stadiona Lusail Iconic Stadiuma izrasla je nova četvrt. Sagrađen je novi metro od 76 kilometara.
Doduše, ugovor o gradnji je potpisan 2009. godine, prije nego što je Katar dobio domaćinstvo. Index