BRISEL, “Trojka” međunarodnih kreditora se ove nedjelje našla pod lupom evropskih zakonodavaca, koji žele da znaju kako je i zašto ovaj kontroverzni trio nametnuo tako visoke troškove programa pomoći u članicama evrozone.
Među ključnim pitanjima koja su postavili poslanici Evropskog parlamenta su pitanja transparentnosti, odgovornosti, promašenih predviđanja i dodatne štednje koje su kreditori nametnuli posrnulim članicama uprkos ogromnim stopama nezaposlenosti u tim zemljama, prenosi Frans rpes.
“Za većinu ljudi u Evropi, mjere ”trojke“ su nametnute spolja, i zbog toga je potrebno da bude više transparentnosti, izjavio je lider grupe socijaldemokrata u parlamentu, Martin Šulc.
Evropska komisija, Evropska centralna banka i Međunarodni monetarni fond prvi put se se okupili 2010. godine kako bi formirali program pomoći za Grčku.
U zamjenu za dobijanje 110 milijardi evra pomoći, zvanična Atina je morala da prihvati radikalne rezove, povećanje poreza i reforme koje su uzrokovale rekordnu nezaposlenost i rastuće socijalne nemire. Da stvar bude još gora, ove mjere nisu dale rezultate, zbog čega je “trojka“ morala da formira novi, skuplji program pomoći u 2011, koji je uzrokovao pad vlade u toj zemlji i velike demonstracije protiv mjera štednje.
Grčka se danas izgleda približiva izlasku iz krize, ali po cijenu stope nezaposlenosti od preko 27 odsto. Tanjug