BERLIN, Predsjednik Evropske centralne banke Žan Klod Triše ocijenio je danas da se kontinentalna ekonomija sada nalazi u boljem stanju nego što se očekivalo, nakon što je počela da jenjava dužnička kriza u regionu.
Triše je, međutim, upozorio, nakon redovnog mjesečnog sastanka rukovodstva ECB, da će rast regionalne privrede ostati “relativno umjeren.”
Čelnici ECB odlučili su, inače, na današnjem sastanku da važeću, rekordno nisku, jednoprocentnu bančinu referentnu kamatu i dalje ostave na snazi, što je 15 mjeseci za redom da ta interesna stopa miruje, navodi Rojters u izvještaju iz Berlina.
Očekivani ekonomski rezultati u drugom polugođu mogli bi, prema mišljenju Trišea, da budu u značajnoj mjeri manje dinamični u poređenju sa drugim kvartalom.
Komentar predsjednika ECB uslijedio je nakon sve veće zabrinutosti koja na finansijskim tržištima vlada zbog usporavanja oporavka američke privrede i jenjavanja dužničke krize u Evropi.
Analitičari na čije mišljenje se poziva Rojters navode da je evropska ekonomija imala znatne koristi od oživljavanja svjetske trgovine u toku ove godine.
Generalni direktor Svjetske trgovinske organizacije Paskal Lami krajem prošle sedmice je ocijenio da će se obim globalne trgovine ove godine uvećati za više od deset odsto.
Rojters navodi da je današnja Trišeova konferencija za štampu prva nakon više mjeseci na kojoj on nije u težište svog izlaganja stavio problem dužničke krize u zoni evra i ostatku Evrope.
“Mislim da poslije krajnje negativnog perioda za Evropu i krajnje pozitivnog za SAD, sada primjećujemo neku vrstu promjene u pravcu takvih događanja”, rekao je Triše, uz napomenu da još nije vrijeme “za proglašavanje pobjede.”
Ekspert francuske banke “Kredi agrikol” Frederik Dakroz smatra da će ECB na narednom mjesečnom sastanku svojih čelnika “revidirati ekonomske projekcije”, a današnje Trišeove riječi vjerovatno sugerišu da će nove procijene stanja zdravlja regionalne ekonomije biti nešto bolje u odnosu na prethodne.
Stručnjaci ECB su prognozirali u junu da će privreda evrozone ove godine ostvariti rast između 0,7 i 1,3 odsto tokom ove godine i 0,2 do 2,2 procenta u 2011.
Triše je, inače, tokom današnje konferencije za novinare podsjetio i na pozitivan ishod takozvanog stres – testa za zapadnoevropske banke.
On je kao “veoma impresivan uspjeh” ocijenio činjenicu da je u grupi od 91 jedne banke koje su bile podvrgnute stres – testu svega sedam banaka dobilo negativnu ocijenu finansijskih eksperata koji su radili tu provjeru likvidnosti regionalnih bankarskih organizacija. Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ovu tvrdnju predsjednika Evropske centralne banke Žan Klod Trišea treba ponoviti svaki put kada naši vlastodršci za neuspjehe okrivljuju svjetsku ekonomsku krizu.