LONDON, Količina novca koja se širom svijeta troši na uvoz hrane ove godine premašiće jedan trilion dolara, navodi se u izvještaju UN-ove Organizacije za hranu i poljoprivredu (FAO).
Najveći razlog ovolikog troška su rastuće cijene hrane, koje će vjerovatno do kraja godine biti veće za 26 odsto u poređenju sa prošlom godinom, prenosi Bi-Bi-Si.
U izvještaju agencije UN navodi se da će najveći dio tereta, oko 40 odsto, podnijeti ekonomski najranjivije zemlje, a da će razvijene države ove godine uvesti znatno manje hrane.
“Riža je u posljednjih nekoliko sedmica bila u centru pažnje, ali rast cijena mlječnih proizvoda, pšenice, soje i šećera i nestabilnost tržišta postaju uobičajene pojave, a ne izuzeci”, dodaje se u izvještaju.
Agencija UN navodi da postoje znakovi opadanja cijena pojedinih prehrambenih proizvoda i da je moguće da će u narednim mjesecima biti još pojeftinjenja.
U izvještaju se ocjenjuje da se cijene “vjerovatno” neće vratiti na nivo iz prethodnih godina, najviše zbog povećanja troškova proizvodnje hrane, odnosno poskupljenja goriva.
Potreba da se popune zalihe i očekivani rast potrošnje hrane znači da će potražnja i dalje biti velika.
Veliko povećanje površina zasijanih pšenicom znači da će ovogodišnja žetva vjerovatno biti rekordna, što je uticalo na smanjenja cijena u posljednjih nekoliko sedmica, ali bilo kakav neočekivani pad u proizvodnji izazvao bi nesigirnost na tržištu, zaključuje FAO.