DOBOJ, U Republici Srpskoj će biti formiran ažurni registar na osnovu kog će biti jasno ko se bavi poljoprivredom, ko je registrovan prema podsticajima i koji su resursi, a nova registracija porodičnih poljoprivrednih gazdinstava je besplatna.
Načelnik Odjeljenja za poljoprivrednu politiku i međunarodnu saradnju Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srpske Vladislav Trifković pojašnjava da sva nova gazdinstva moraju da, u perodu od 1. januara do 15. maja, svake godine, ažuriraju usjeve i zasade na registrovanim posjedima te brojno stanje stoke. Oni koji to ne učine dobiće pasivni status i neće imati pravo na podsticaje do sljedećeg roka za ažuriranje.
Podatke iz registra će, osim resornog ministarstva, onlajn koristiti i administrativne službe gradova i opština u Srpskoj.
Trifković pojašnjava da se pregistracija odvija tako da nosioci gazdinstava, koja su bila registrovana po starom sistemu, iz APIF-a preuzmu i ponovo dostave svu dokumentaciju i priloge koje su priložili u periodu od 2008. godine do novembra 2013. godine.
On naglašava da se dokumenti mogu upotrebiti u slučaju da podaci u priloženim dokumentima nisu mijenjani u zvaničnoj evidenciji.
S ciljem smanjenja neregularnosti, novom uredbom određeno je da se u toku jedne godine gazdinstvo može samo jednom ili upisati ili ispisati, pošto u prethodnom sistemu nije bio ograničen broj upisa i ispisa iz registra.
Razvrstavanjem porodičnih poljoprivrednih gazdinstava na komercijalna i nekomercijalna biće omogućeno kreiranje posebnih mjera za ta gazdinstva u Pravilniku o uslovima i načinu ostvarivanja novčanih podsticaja za razvoj poljoprivrede i sela za 2014. godinu.
Prilikom registracije na komercijalno ili nekomercijalno gazdinstvo, nosilac gazdinstva koristi se principom dobrovoljnosti – da li neko želi biti komercijalan ili nekomercijalan, te minimalnim uslovima koje po zakonu treba zadovoljiti.
Trifković definiše komercijalno gazdinstvo kao gazdinstvo prvenstveno orjentisano na tržište, koje je dostiglo minimalni proces proizvodnje u skladu sa pravilnikom o razvrstavanju. On ukazuje da se svaki vid proizvodnje, biljni ili stočarski, svojom količinom množi sa određenim koeficijentima na osnovu kojih se zbrajaju bodovi.
“Prag za komercijalnost gazdinstva je nizak i 90 odsto gazdinstava koji su registrovani po starom sistemu do oktobra 2013. godine mogu da ispune uslove za komercijalnost”, kaže Trifković i ukazuje: “Ukoliko neko ažurira podatke da bude komercijalno gazdinstvo, a ažuriranjem podataka smanji obim proizvodnje, izgubiće preračunom bodova status komercijalnog gazdinstva”.
Nekomercijalno gazdinstvo pretežno proizvodi za vlastite potrebe, što ne znači da ne izlazi na tržište sa nekim određenim proizvodima u manjem obimu.
Trifković navodi da neće biti velikih razlika za grupu komercijalnih i nekomercijalnih gazdinstava. Određene razlike definisaće se u pogledu koncepta povrata za kapitalna ulaganja i minimalnog obima proizvodnje na osnovu kojih se ostvaruje pravo na podsticaj.
“Plaćanje obaveza prema Fondu zdravstva Republike Srpske odnosi se samo na nosioca gazdinstva – svejedno da li je komercijalno ili ne”, napominje Trifković.
Nosioci komercijalnih gazdinstava koji imaju više od 65 godina nisu obvezni da plaćaju doprinos za Fond za penzijsko i invalidsko osiguranje Srpske. Te osobe, ukoliko žele da ostvare bolju penziju, mogu plaćati doprinos, ali nisu obavezne, a ta mogućnost se odnosi i na lica starija od 50 godina, koja nemaju prethodnog staža. Srna