ATINA, Velika investiciona banka Goldman Saks, koja je odigrala jednu od ključnih uloga u eksponencijalnom rastu grčkog duga, smatra da će za međunarodne kreditore možda biti neophodno “da Grčku dovedu na rub provalije”.
Američka banka je za svoje klijente pripremila tri moguća scenarija razvoja situacije u Grčkoj nakon izbora koji će biti održani 17. juna.
Prvi scenario Goldman Saks vidi kao nastavak agonije ako nova grčka vlada ne izabere napuštanje evrozone, ali ne prihvati ni mjere štednje koje zahtijevaju Međunarodni monetarni fond /MMF/ i EU.
U tom slučaju, trojka (Evropska komisija, MMF i Evropska centralna banka /ECB/) će najvjerovatnije prestati da isplaćuje novac Grčkoj.
Banka smatra da bi trojka tako Grčku morala dovesti na sam rub ponora, ali bi ECB vjerovatno nastavila poslovati s grčkim bankama, čime bi period nesigurnosti bio nastavljen.
Ipak, nova grčka vlada vremenom bi vjerovatno bila prisiljena da pristane na uslove trojke.
Drugi scenario bio bi da nova grčka vlada odmah pristane na izlazak iz evrozone, međutim, to bi imalo ozbiljne implikacije jer bi se “zaraza” vjerovatno proširila i na druge ugrožene zemlje u evrozoni.
Građani Grčke bi tada pohrlili da povuku novac iz banaka, što bi se preslikalo i u drugim zemljama.
Treći scenario predviđa izbacivanje Grčke iz monetarne unije jednom kad se osiguraju potrebne zaštitne mjere, ali Goldman Saks smatra da ovaj scenario nije realan, za razliku od prvog, jer bi izbacivanje bilo prerizično prije formiranja zaštitnih mjera.
Osim toga, takav potez nosio bi i negativne političke implikacije, jer bi tržištu i ostalim perifernim zemljama poslao poruku da je članstvo u evrozoni nešto što se lako može ukinuti.