BEOGRAD, Ukoliko bude dosljedno primjenjivala zakone, Srbija ima šanse da ove godine privuče planiranih tri milijarde dolara stranih investicija, najavio je predsjednik Savjeta stranih investitora Čel Morten Jonsen.
Srbija ima šanse da ove godine privuče planiranih tri milijarde dolara investicija ukoliko dosljedno primjenjuje zakone, ubrza giljotinu propisa i smanji neizvjesnost, izjavio je za Radio-televiziju Srbije Čel Morten Jonsen.
Ističući da je glavna prepreka za strane investitore trenutno povjerenje, Jonsen je dodao: “Mi moramo da vjerujemo da sistem funkcioniše. Nije uvijek stvar u tome da se donesu pravi zakoni, već da se oni i primjene. Primjena ide teško”.
Jonsen je kazao i da je Srbija sada vjerovatno više privlačna stranim investitorima nego prije dvije, tri godine jer je, kako je naveo, uspostavljena makroekonomska stabilnost.
“Nema bojazni od negativnih uticaja spolja, sa čim mnoge zemlje još uvijek imaju problema. Postoji, međutim, neizvjesnost u primjeni evropskih standarda. Dosta je urađeno kada je riječ o donošenju zakona, ali ponoviću – primjena je onaj teži dio”, rekao je Jonsen.
On je naglasio da je na problem primjene zakona ukazivano Vladi Srbije i dodao: “Ukazali smo da nije dovoljno samo da se priča, da se reklamira kako je dobro da se ulaže u Srbiju jer investitori prate i ono šta se dešava u praksi – da li su nadležni sposobni da – kada se ukine jedna prepreka – ne nastanu dvije nove. A to se veoma često dešava u mnogim zemljama”.
“Posljednji put kada sam provjerio, veliki broj investitora jeste zainteresovan za ulaganje u Srbiju. Mislim da za Srbiju ne bi trebalo da bude problem da privuče tri ili četiri milijarde investicija, ukoliko se urade pravi potezi, jer to nije tako veliki iznos”, kazao je Jonsen i dodao da to podrazumjeva poteze “poput onih koji povećavaju povjerenje, a to znači da kada iznesemo problem u vezi sa giljotinom propisa, tada bi on trebalo i da se riješi”.
On je naveo i da su investitori posebno zainteresovani za velike investicije u bankarstvo, poljoprivredu, klastere u automobilskoj industriji u Kragujevcu, u telekomunikacije i u usluge koje prate ove sektore.
Savjet stranih investitora je osnovan 2002. godine uz podršku Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) i okuplja više od 120 kompanija koje su u Srbiju uložile više od 14 milijardi dolara i zapošljavaju više od 60.000 ljudi. Tanjug