BANJALUKA, Za kupovinu imovine banjalučke Fabrike alatnih mašina (FAM) “Jelšingrad”, u kojoj je nedavno otvoren stečajni postupak, interes su iskazale tri inostrane kompanije, rekao je juče Aleksa Nježić, stečajni upravnik tog preduzeća.
On je kazao da su te kompanije poslale pisma namjere u kojima iskazuju svoj interes, ali njihova imena i detalje nije htio otkrivati dok se ne održi prvo izvještajno stečajno ročište koje je zakazano za 20. oktobar.
Tada će se, kako je napomenuo, tačno sumirati i vrijednosti svih poslovnih ugovora, kao i dugova fabrike prema državi i radnicima koji prema zadnjoj knjigovodstvenoj evidenciji dostižu i 25 miliona KM.
On je potvrdio da jedan od najvećih problema FAM “Jelšingrad”, koji može biti kočnica i u najavljivanom budućem procesu njegove reorganizacije, predstavlja hipoteka na objektima i mašinama koje imaju banke i dio radnika koji su tužili preduzeća zbog neisplaćenih plata.
“Na prvom stečajnom ročištu tačno ćemo znati da li postoje mogućnosti prodaje imovine preduzeća i reorganizacije ili ćemo eventualno morati ići u postupak likvidacije”, rekao je Nježić.
Svih 420 radnika FAM “Jelšingrad” su nakon dugogodišnje agonije i brojnih štrajkova otvaranjem stečajnog postupka dobili otkaze i nalaze se u veoma teškoj situaciji.
“Knjižice radnika su na Zavodu za zapošljavanje, ali još ne mogu ostvariti nikakva prava na zdravstvenu zaštitu niti dobiti naknade sve dok im ne bude povezan radni staž”, rekao je Čedo Tomić, predsjednik Sindikata FAM “Jelšingrad”.
On je najavio da će u ponedjeljak između 50 i 70 radnika doći na razgovore o nastavku poslova u preduzeću koji nisu okončani do otvaranja stečaja, gdje bi im stečajni upravnik trebalo da predoči uslove rada i isplate za taj angažman.
Tomić je izrazio nadu da će to preduzeće, jedno od najvećih u RS koje je otišlo u stečaj, preživjeti taj proces i nakon reorganizacije nastaviti sradom u jednom dijelu pogona, ukazujući da bi likvidacija fabrike sa slavnom višedecenijskom istorijom bila pogubna.
FAM “Jelšingrad” je prije rata, uz “Čajavec” i “Incel”, bio jedan od najpoznatijih banjalučkih privrednih giganata koji je zapošljavao i do 2.200 radnika i izvozio proizvode na brojna ino-tržišta.Nezavisne novine