BEOGRAD – Dok javnost bruji o visini cijena kvadrata u Beogradu, mnogima se potkrade činjenica da su ove godine u nekoliko navrata drugi gradovi po Srbiji iskakali kao “pobjednici” na tržištu nekretnina.
Tako je prošlog mjeseca, najveći rast cijena kvadrata zabilježen u Pančevu, dok su i Kragujevac i Niš prestigli Beograd po obimu prodaje stanova tokom prvih šest mjeseci ove godine, piše Blic.
Prema podacima jednog sajta za nekretnine za novembar mjesec, cijene u Pančevu su porasle 8,7 odsto i iznose u prosjeku 1.100 evra po kvadratu. U Kragujevcu su se cijene kvadrata popele 4,17 odsto na 850 evra, dok se kvadrat u Nišu prodavao od 1.030 evra u naselju Pantelej, do 1.259 evra u Bulevaru Nemanjića.
Prema procjenama stručnjaka cijene će na ovim lokacijama nastaviti i dalje da rastu. Ipak, kako je problematizovano na nedavno održanoj konferenciji o tržištu nekretnina u Jugoistočnoj Evropi, postavlja se pitanje održivosti tog rasta, tj. neminovno je da će naredne godine doći do stabilizacije cijena.
Pančevo
U posljednjih nekoliko godina cijena kvadrata u Pančevu je porasla više od 50 odsto. Samo prošlog mjeseca cijene su skočile 8,7 odsto na prosječnih 1.100 evra. Zainteresovanih kupaca u Pančevu je sve više, o čemu i svjedoče brojna gradilišta.
Glavni pokretač ovog rasta su kapitalne investicije, otvaranje fabrika i kompanija, što kombinovano pruža građanima sigurniji život. Na drugom mjestu, rastu cijena kvadrata u Pančevu kumuje i rast cijena kvadrata u Beogradu.
Prosto, mnogima se isplati da se pomjere pola sata od centra Beograda, u mirnije mjesto gdje su pored kvadrata i cijene potrepština, usluga i sličnih stvari niže.
Kragujevac
U više ovogodišnjih izvještaja RGZ Kragujevac i Niš su se pokazali kao hit destinacije za kupoprodaju nekretnina u Srbiji, i u slučaju stambenih i u slučaju poslovnih prostora. Prema posljednjim podacima prosječna cijena kvadrata u Kragujevcu se popela u novembru na 850 evra.
Kao i u slučaju Pančeva, brojni investitori koji su otvorili pozamašan broj fabrika u okolini ovog grada su učinile život u ovom gradu stabilnijim, te se to momentalno preslikalo i na tržište nekretnina.
Kako u razgovoru za “Blic” ističe predsjednik Građevinske komore Srbije Goran Rodić, enormna je tražnja za stanovima i placevima, a to gura i cijene i svemu kumuje privreda.
“Kad imate otvaranje firmi, onda imate i posla, a ovo su gradovi koji su postali pravo stecište novih biznisa. U Kragujevac su došli Nemci, postoje i mnoge druge nove proizvodnje“, kaže Rodić.
Niš
Cijene nekretnina u Nišu su dobar dio godine neprikosnoveno rasle, te se za kvadrat u bilo kom naselju u ovom gradu na jugu Srbije odvaja preko 1.000 evra. Prema podacima za prošli mjesec, najjeftiniji kvadrat je bio u naselju Pantelej, u prosjeku oko 1.030 evra, dok je najskuplji u Bulevaru Nemanjića oko 1.260 evra.
Nišu je u njegovom postajanju atraktivnom destinacijom za investiranje u nekretnine, prema mišljenju Rodića, kumovala prije svega velika količina novca koja se pojavila na tržištu, što iz džepova gastarbajtera, što iz džepova stranaca.
“Ljudi kao najbolju investiciju, pogotovo u ovom neizvesnom periodu pandemije, vide ulaganje u nekretnine. Niš je značajna raskrsnica na jugu, a blizu je i Bugarska odakle dolazi dosta kupaca stanova, pa tako skače i cena kvadrata. Skočio je i promet, mada ponuda još uvek ne može da zadovolji obim tražnje“, zaključuje Rodić. Blic