VAŠINGTON, Tri dana pred rok za produženje limita za zaduživanje, Sjedinjene Američke Države i dalje nisu bliže dogovoru demokrata i republikanaca, a nema približavanja stavova dvije strane ni kada je rješenje budžetske krize u pitanju.
Ako do 17. oktobra ne dođe do podizanja takozvanog “plafona zaduživanja” od 16,7 triliona dolara, SAD neće biti u mogućnosti da plaćaju svoj spoljni dug, što bi izazvalo, prema tvrdnjama ekonomista, veći potres za čitav svijet nego što je donijela finansijska kriza 2008. godine.
Kina i Japan, koji posjeduju više od 2,4 triliona američkog duga, zatražili su od zvaničnog Vašingtona da što prije srijedi situaciju, a nervozu pokazuje i njujorška berza, pošto je Vol Strit ponedjeljak jutro dočekao sa padom akcija.
Vođe demokrata i republikanaca u Senatu Hari Rid i Mič Mekonel razgovarali su danas, u najnovijem pokušaju da se dođe do napretka u pregovorima, i agencije javljaju, pozivajući se na neimenovanog zvaničnika iz Senata, da bi dogovor mogao da bude postignut u naredna 24 časa.
CNN je prenio da će se danas popodne sastati američki predsjednik i potpredsjednik Barak Obama i Džo Bajden sa liderima obje partije iz Kongresa i Senata.
Međutim, uticajni američki listovi USA Today i Boston Globe navode da dogovor nije na pomolu, objašnjavajući da telefonski razgovor dvojice senatskih lidera nije dao rezultate.
Državni sekretar za finansije SAD Džejkob Lu rekao je na zasijedanju MMF-a u Vašingtonu da je njegova zemlja svjesna da reputacija države dovedena u pitanje, kao do sada, sigurnog ekonomskog utočišta.
Obama je krajem prošle nedjelje odbio prijedlog republikanaca da se za šest nedjelja produži limit za zaduživanje, pri čemu bi to vrijeme bilo upotrebljeno za pregovore o usvajanju budžeta. Obama je tražio da se u paketu dođe do dogovora i za budžet i za produženje limita za zaduživanje. Tanjug