SARAJEVO, Trgovinski odnosi su bitna karika na putu BiH ka EU, jer Unija sa 500 miliona stanovnika predstavlja najveće tržište i najvećeg trgovinskog partnera BiH, ocijenio je danas u Sarajevu šef političkog i ekonomskog odjeljenja u Delegaciji EU u BiH Jan Šnajdauf.
Uoči prezentacije spoljnotrgovinske razmjene BiH sa svijetom za predstavnike diplomatskog kora i međunarodnih organizacija u BiH, Šnajdauf je rekao da je između BiH i EU, u posljednjih nekoliko godina, prisutan trend rasta kako uvoza tako i izvoza, ali da postoji par tehničkih pitanja koja bi trebalo riješiti.
“Oblast poljoprivrede i izvoz prehrambenih proizvoda bi poboljšali trgovinsku razmjenu i potpomogli cijelu ekonomiju BiH. EU će pomoći BiH na tom putu, ukoliko BiH ispoštuje njene standarde i pravila”, rekao je Šnajdauf novinarima u Sarajevu.
On je naveo da EU ohrabruje BiH da nastavi u tom smjeru, te da je jedan od pozitivnih indikatora tog smjera i usvajanje nekoliko zakona, što bi moglo ubrzati proces evropskih integracija.
Šnajdauf smatra da će napredak ekonomije BiH biti ubrzan ako budu provedene reforme u nekoliko ključnih društvenih oblasti.
Zamjenik ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Ermina Salkičević-Dizdarević podsjetila je da je resorno ministarstvo potpisalo sporazume sa zemljama u regiji i šire – Sporazum EFTA, CEFTA sporazum, te u decembru prošle godine ukinula carinu sa Albanijom za preostale proizvode koji su se odnosili na trgovinu dvije zemlje, što je omogućilo privrednicima iz BiH jeftiniji izvoz.
“Unutar Ministarstva započeli smo i neke nove stvari, vezane su za liberalizaciju trgovine uslugama u sektorima od važnosti za BiH, a odnose se i na pregovore sa Turskom, u skladu sa obavezama koje je BiH ranije preuzela po Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju”, istakla je Dizdarevićeva.
Prema njenim riječima, važno je da je BiH prihvatila Konvenciju o preferencijalnim pravilima o porijeklu robe /PEM/, koja se ne koristi samo u zemljama EU, već i u zemljama EFTA i CEFTA tržišta, ali i Turske.
“Ministarsvo radi i na uspostavljanju bilateralnih kontakata sa drugim zemljama gdje se posredstvom komisija za ekonomsku saradnju pokušava doprinijeti boljim uslovima za proizvođače i izvoznike iz BiH na tržište tih zemalja”, naglasila je Dizdarevićeva.
Prema njenim riječima, izazovi sa kojima se BiH suočava odnose sa na infrastrukturu kvaliteta, koja predstavlja slabu kariku u lancu izvoza.
“Aktuelni su pregovori BiH sa EU o takozvanoj adaptaciji Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, gdje su BiH najavljene sankcije ukidanjem autonomnih trgovinskih mjera od januara 2016. godine. Pregovori su još u toku i nadam se da će se završiti u obostranu korist”, rekla je zamjenik ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
Nemanja Vasić, predsjednik Spoljnotrgovinske komore /STK/ BiH, koja je organizovala ovu prezentaciju, rekao je da će diplomatskom koru i međunarodnim organizacijama govoriti o planovima i investicijama koje su zamišljene u zemljama regiona, te o mjestu BiH u njima.
“Zatražićemo podršku od ambasada da BiH uvrste u te procese. Vlasti u BiH moraju ispuniti određene uslove, a mi ćemo sve učiniti da iskoristimo drugi investicioni ciklus, jer prvi nije iskorišten onako kako bi trebalo”, zaključio je Vasić. Srna