SARAJEVO, Trgovinski deficit BiH koji iznosi 1,44 milijarde KM u prva tri mjeseca ove godine, usljed rasta izvoza i pada uvoza, smanjen je za 122,15 miliona KM u odnosu na isti period 2014. godine, navedeno je u Analizi Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa o spoljnotrgovinskoj razmjeni BiH.
Prema analizi Ministarstva, koju je Savjet ministara BiH danas primio k znanju, u prva tri mjeseca uvezeno je robe u vrijednosti od 3,56 milijardi KM, što je za 1,85 odsto manje nego u prvom tromjesečju prethodne godine.
Ukupan izvoz iznosio je 2,12 milijardi KM, što predstavlja rast za 54,89 miliona KM ili 2,66 odsto u odnosu na isti period prethodne godine. Tako je pokrivenost uvoza izvozom iznosila 59,47 odsto, što je za 2,62 odsto više nego u istom periodu prošle godine.
Evropska unija je i dalje glavni spoljnotrgovinski partner, tako da u ukupnom obimu robne razmjene EU učestvuje sa 64,03 odsto, a slijede zemlje potpisnice sporazuma “CEFTA 2006” sa 13,26 odsto, dok se 22,71 odsto odnosi na ostale zemlje.
BiH je u prva tri mjeseca ove godine najviše izvozila u Njemačku, Italiju, Hrvatsku te Srbiju, a zabilježen je rast izvoza u Tursku od 73,05 odsto u odnosu na isti period 2014. godine.
Istovremeno se najviše uvozilo iz Njemačke, Italije, Srbije, Hrvatske, Kine i Rusije. Tako je BiH najveći deficit u ovom periodu imala sa Kinom, Rusijom, Srbijom i Hrvatskom.
U prva tri mjeseci ove godine najviše su se izvozili aluminijum, električna energija, automobilska sjedišta, obuća sa spoljašnjim đonovima od gume, plastike i kože, te suncokretovo ulje, kukuruz, topla valjana žica od željeza ili nelegiranog čelika – izolirana žica, a porastao je i izvoz poljoprivrednih proizvoda za 29,06 odsto.
Najviše su se uvozila naftna ulja, osim sirovih, te lični automobili i nafta.
Savjet ministara BiH usvojio je i informaciju Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice o zbrinjavanju lica pod međunarodnom zaštitom u BiH, koja će biti dostavljena Parlamentarnoj skupštini BiH.
Zaključeno je da su svim licima sa statusom izbjeglica ili supsidijarne zaštite osigurana pripadajuća prava u BiH. Po ovom osnovu su do 31. decembra 2014. godine zbrinuta 104 lica s priznatim izbjegličkim statusom i 23 lica sa statusom supsidijarne zaštite.
Ministarstvo za ljudska prava od 2000. godine upravlja Izbjegličkim prihvatnim centrom “Salakovac” u Mostaru, koji služi za organizovan smještaj ovih lica.
Savjet ministara BiH usvojio je Informaciju Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa o uspostavljanju poljoprivrednog informacionog sistema u BiH s pregledom preduzetih aktivnosti radi usklađivanja ove oblasti sa pravnim naljeđem EU.
Ministarstvo je zaduženo da u saradnji sa nadležnim organima entiteta i Brčko distrikta finalizira aktivnosti na pripremi okvirnih smjernica za uspostavljanje i razvoj poljoprivrednog informacionog sistema u BiH koje će biti dostavljene Savjetu ministara na usvajanje.
Na prijedlog Ministarstva finansija i trezora donesena je odluka o dopunama odluke o kriterijumima za izbor banaka za držanje depozita iz kreditnih i grant izvora kojima se finansiraju projekti u BiH s ciljem postizanja najmanje izloženosti rizicima u upravljanju depozitima uz najmanje gubitke i troškove. Srna