SARAJEVO, Direktor Instituta za edukaciju Spoljnotrgovinske komore BiH Duljko Hasić izjavio je danas da trgovinske tokove u okviru CEFTA zemalja, i prije i nakon ulaska Hrvatske u EU, opterećuju “mecenske barijere”, odnosno prepreke tehničke prirode, sanitarne, fitosanitarne, te loša infrastruktura.
On je na konferenciji za novinare u Sarajevu naveo da su tokom 2011, 2012, i tokom šest mjeseci ove godine evidentirane 102 “mecenske barijere”, od kojih je BiH, zahvaljujući aktivnostima koje vodi Spoljnotrgovinska komora, uspjela otkloniti 48.
“Osnovna karakteristika `mecenskih barijera` je da su one netransparentne, te da je teško primijetiti u mreži nacionalnih propisa da one opterećuju i poskupljuju trgovinske odnose zemalja u regionu i stvaraju veliku nesigurnost kod poslovnih subjekata”, pojasnio je Hasić.
Prema njegovim riječima, efekat takvih barijera je razorniji od visokih carinskih stopa.
Hasić je naglasio da je primijećeno da u postupku carinske liberalizacije značaj “mecenskih barijera” raste, a to se dešava prvenstveno zbog neusklađenosti nacionalnih propisa sa pravnim tekovinama EU. (Srna)
“Čine se napori da se one eliminišu i da se u okviru zemalja CEFTA sporazuma izvrši priznavanje sertifikata, prvenstveno po osnovu kvaliteta poljoprivrednih proizvoda”, rekao je Hasić.
On je istakao da je neophodno da BiH “uradi odgovarajuću pripremu i pretpostavke prvenstveno sa aspekta zakonske i podzakonske regulative, koju treba uskladiti sa EU”.
Hasić je naglasio da je BiH po osnovu “mecenskih barijera” imala velike štete i dodao da će na CEFTA sedmici, kojoj je BiH domaćin u novembru, kolegama biti skrenuta pažnja da otklone ove barijere, kako bi “trgovina bila protočnija”.