BANJALUKA, Trgovinska razmjena između Srbije i Republike Srpske (RS) u prvih šest mjeseci manja je za 22,6 odsto u odnosu na isti period prošle godine, zbog uticaja svjetske ekonomske krize, ali se negativan trend zaustavlja, izjavio je predsjednik Privredne komore RS Borko Đurić.
On je tokom susreta sa delegacijom Privredne komore Srbije, koju je predvodio predsjednik Miloš Bugarin, napomenuo da je ukupna šestomjesečna robna razmjena Srbije i RS iznosila 529,6 miliona KM.
“Iako je zabilježen pad trgovinske razmjene, iz novih statističkih podataka može se vidjeti oporavak i zaustavljanje pada proizvodnje, što obećava da će u periodu koji je pred nama doći do podizanja nivoa međusobne razmjene”, rekao je Đurić novinarima u Banjaluci.
On je napomenuo da je u ovom momentu u najtežoj poziciji kompletna prerađivačka industrija u oblasti metala i eksploatacije ruda, da je zabilježeno zaustavljanje pada kod ostalih privrednih grana, a da je kod nekih, poput drvoprerađivačke industrije primjetan i rast.
Đurić je rekao da su problemi prilikom izvoza na granicama zbog nametanja carinskih barijera, više stvar volje za provođenje već postojećih obaveza, ustanovljenih potpisivanjem CEFTA sporazuma, nego nekih realnih problema koji se postavljaju u funkcionisanju prekogrnaičnih poslova.
Govoreći o nelikvidnosti u privredi RS, on je istakao da je ona uzrokovana padom proizvodnje i mogućnosti plasmana proizvoda, stalnih obaveza prema državi i zaposlenosti, što je potpomognuto pooštrenim uslovima za kredite od banaka, odakle se i obezbjeđuju uslovi za održavanje tekuće likvidnosti.
Đurić je najavio da će Privredna komora tražiti od Vlade RS da izvrši redefinisanje mjera za suzbijanje efekata svjetske ekonomske krize, te da će u narednih nekoliko dana privrednici RS zatražiti sastanak sa nadležnima u Vladi RS.
Predsjednik Privredne komore Srbije Miloš Bugarin rekao je da ohrabrujue činjenica što je trend pada trgovinske razmjene između Srbije i Srpske zaustavljen i što se sada osjeća njen porast, i dodao da se u drugoj polovini godine može očekivati i značajnije povećanje.
On je naglasio da u vezi sa carinskim barijerama ne treba ništa izmišljati, već samo poštovati ono što je potpisano, a to je CEFTA sporazum.
“Carinske barijere su, jednim dijelom, tehničke prirode i mogu se odnositi na nedovoljan broj inspektora i carinika, međusobnog nepriznavanja sanitarnih zdravstvenih ili veterinarskih uvjerenja, koje, na neki način, favorizuju neku drugu vrstu roba ili uvoznika i izvoznika”, ocijenio je Bugarin i apelovao na predstavnike izvršne vlasti i resornih ministarstava da usaglase međusobno priznavanje tih uvjerenja, jer bi to doprinijelo manjem zadržavanju robe na carini.
Na pitanje kako su privrednici u Srbiji dočekali usvajanje Zakona o zaštiti domaće proizvodnje BiH, Bugarin je rekao da je reagovanje bilo negativno, jer on predstavlja direktno kršenje CEFTA sporazuma.
On je istakao da će dvije privredne komore insistirati na protokolu koje su potpisale Vlade RS i Srbije, koji omogućava mnogo kompleksniju i kvalitetniju saradnju, nego što je to klasičan kupoprodajni oblik, što je interes vlasti i privrednika.
On je naveo da će saradnja biti značajnija u oblasti energetike, gasifikacije, odnosno zajedničkim projektima izgradnje hidroelektrana u slivu drine Drini, poslovima u industriji motora, drvo i metaloprerađivačke industrije, ali i u poljoprivredi i šumarstvu.