BEOGRAD, Svjetska banka prepoznaje izuzetne napore, prije svega Srbije i Albanije, u pravcu razvijanja bolje saradnje među zemljama Zapadnog Balkana, izjavila je danas regionalna direktorka Svjetske banke za Jugoistočnu Evropu Elen Goldstin.
Goldstin, koja će učestvovati na privrednom forumu u Nišu, rekla je za RTS da zemlje Zapadnog Balkana nisu dovoljno integrisane ni na regionalnom, ali ni na međunarodnom tržištu.
“Zemlje Zapadnog Balkana imaju trgovinsku razmjenu koja je ispod njihovih potencijala. Srbija je uložila dobre napore da se integriše u globalne lance vrijednosti, recimo u automobilskoj industriji, ali moramo imati još toga širom Balkana sa EU, ali i sa širom svjetskim tržištima kako bi Srbija ubrzala svoju stopu rasta, do nivoa gdje prihodi vremenom mogu da budu slični onima u EU”, istakla je ona.
Goldstin, koja će danas i sutra imati sastanak sa predstavnicima naše vlade u Nišu, kaže da Svjetska banka smatra veoma bitnim za zemlje Zapadnog Balkana da sarađuju, a posebno da promovišu trgovinu.
“Istorijski gledano, trgovinska razmjena je bila pokretač ekonomskog rasta, smanjenja siromaštva i prosperiteta i otvaranja novih radnih mjesta širom svijeta. To je posebno važno za relativno male zemlje poput zemalja Zapadnog Balkana”, objašnjava ona.
Prema njenim riječima, vrlo često kada zemlje uđu u neki red bogatih zemalja udeo izvoza u odnosu na prihode poraste za stotinak odsto, što se, navodi, desilo u mnogim zemljama koje su ušle u EU u protekle dvije decenije.
Na pitanje kako Svjetska banka može da pomogne Srbiji i šta Srbija treba da uradi kako bi proširila regionalnu saradnju, Goldstin kaže da se, što se trgovine tiče, radi o smanjenju vremena i troška trgovine, tranzita, i usklađivanju i povećanju transparentnosti trgovinskih režima.
“U tom pogledu, Svjetska banka je ovdje danas došla u Niš da pokrene regionalnu operaciju, program olakšavanja trgovinske razmjene na Zapadnom Balkanu, koji će voditi same zemlje Zapadnog Balkana, njih šest, radi ukidanja barijera trgovini, kako bi bolje i više trgovali među sobom, ali i sa EU i sa svjetskim tržištima”, rekla je ona.
Kako je dodala, pripremu projekta pokrenuće danas, izrazivši nadu da će se u nekom trenutku svih šest zemalja Zapadnog Balkana pridružiti tom programu.
“Mi očekujemo da će biti odobren, možda, u narednih godinu dana, i trajati tri do četiri godine”, navela je Goldstin.
Na pitanje kakve su, poslije godišnjeg sastanka Svjetske banke u Vašingtonu, vijesti za Srbiju u narednom periodu, ona poručuje da sada treba ostati na tom putu i produbiti reforme, jer ti pozitivni trenuci moraju da budu pretvoreni u trajne trendove kako bi se otvorila brojna radna mjesta za mlade ljude u Srbiji.
“Rast je na nekih 2,5 odsto ove godine. Takođe, vidjeli smo izuzetno jak rast privatnih investicija i izvoza, što je dovelo do početka rasta zaposlenosti. To naravno nije dovoljno i neće svi građani osjetiti te koristi ali ima pozitivnih znakova, tako da te znakove prepoznaju tržišta koja jednim boljim okom gledaju Srbiju”, kaže Goldstin, zaključivši da će regionalna saradnja pomoći u tome.