BANJA LUKA – Broj žrtava trgovine ljudima posljednjih godina se povećava, ali se mijenja i način iskorišćavanja, upozoravaju u Tužilaštvu BiH. – Tužilaštvu BiH je 2003. godine bilo prijavljeno 67, u 2004. godini 97, 2005. godine 118 osoba za trgovinu ljudima. Prošle godine prijavljena su 34 lica, a vođeno je 26 istraga za trgovinu ljudima – rekao je za portparol Tužilaštva BiH Boris Grubešić.
Prema podacima Tužilaštva BiH, žrtve trgovine ljudima u BiH su najčešće iz Ukrajine, Moldavije, Rumunije i Srbije.
– Za krivična djela trgovina ljudima Sud BiH je na osnovu naših optužnica do sada osudio više desetina lica na kazne od jedne i po do devet godina. Izricane su i mjere oduzimanja protivpravno stečene imovine – naveo je Grubešić.
Da je trgovina ljudima radi prostitucije “procvjetala” i u Republici Srpskoj, potvrđuju i podaci Ministarstva unutrašnjih poslova RS.
Prema njihovim statistikama, samo od početka prošle do kraja maja ove godine zabilježeno je osam žrtava trgovine ljudima radi seksualnog iskorišćavanja.
– Policija je protiv 12 lica podnijela izvještaje nadležnim tužilaštvima zbog organizovanja prostitucije. Za ova djela pritvorene su četiri osobe – saopšteno je iz MUP-a RS.
“Slučaj Derventa” jedan je od najboljih primjera da organizovana prostitucija u RS i BiH, nakon ukidanja poslijeratnih noćnih barova u kojima su iskorištavane Moldavke i Ukrajinke, nije iskorijenjena.
Sud BiH početkom sedmice potvrdio je optužnicu protiv šest lica za krivično djelo trgovine ljudima, u kojima su žrtve bile maloljetnice iz Dervente. Optužnica je podignuta protiv uglednih biznismena.
Aktivisti “Karitas biskupske konferencije BiH” nedavno su pokrenuli kampanju “Borba protiv trgovine ljudima” i prema njihovim saznanjima u 2006. godini je registrovana 71 žrtva prostitucije.
– Od tog broja, 31 lice je iz BiH, od čega je čak 15 maloljetnica. Trgovina ljudima kod nas je počela tokom rata, a po njegovom završetku postali smo zemlja sa najviše registrovanih žena koje su bile seksualno iskorištavane – rekao je koordinator akcije “Borba protiv trgovine ljudima” Srđan Vidačković.
Prema procjenama nekih svjetskih agencija, trgovci ljudima godišnje zarade između sedam i 13 milijardi dolara.
Oglasi za djevojke između 18 i 25 godina
“Potrebne djevojke između 18 i 25 godina za rad u inostranstvu. Garantujemo dobru zaradu, a osigurani hrana smještaj i viza”.
Ovo je samo jedan od mnogobrojnih oglasa iza kojih se kriju trgovci ljudima radi prostitucije. Najčešće žrtve ovakvih oglasa su mlade djevojke iz Republike Srpske, koje po javljanju na konkurs postaju žrtve makroa.
Žrtve privlače lažnim obećanjima
Trgovci ljudima svoje žrtve najčešće namamljuju lažnim obećanjima o dobrom poslu i zaradi u inostranstvu, ali i raznim poklonima. U policiji Republike Srpske su istakli da prema njihovim saznanjima trgovci ljudima radi prostitucije svoje žrtve najčešće namamljuju davanjem poklona, novca ili opojnih droga.
Prema podacima policije, kriminalci često žrtve drogiraju i poslije toga ih navode na seks sa više lica. To sve snimaju i kasnije ih ucjenjuju snimcima da rade za njih. Glas Srpske