BEOGRAD, Najveći trgovinski lanci u Srbiji i dalje rangiraju banke, prema njima znanim kriterijumima, pa u većini njih prolaze čekovi „na poček” samo polovine od 30 banaka koje zvanično posluju na tržištu Srbije. Zato se nemojte iznenaditi ako, tek pred naplatnom kasom, saznate da čekom svoje matične banke više nećete moći da koristite tu pogodnost.
Ovu praksu prvi je započeo „Delez” (početkom prošle godine) kada je donio internu odluku da u „Maksiju” i „Tempu” na odloženo mogu da plaćaju samo korisnici čekova osam banaka, pod obrazloženjem da žele da smanje rizik naplate čekova.
U međuvremenu, „Delez” je listi pridodao još svega nekoliko banaka a ubrzo su istu strategiju primjenili i ostali veliki trgovci.
U radnjama „Ideje” potrošače informišu da odobravaju „poček” za korisnike čekova 18 banaka. U lancu „Dis” se, takođe, može plaćati na odloženo od 30 do 90 dana (u zavisnosti od iznosa računa) a na pozitivnoj listi ovog trgovca takođe je svega petnaestak banaka. Čekove nekih banaka u velikim trgovinama u Srbiji ne prihvataju ni kao sredstvo plaćanja.
Ostaje nejasno kojim su se parametrima upravljali u kreiranju tih lista koje se čak ni ne podudaraju kod svih trgovaca. Do zaključenja ovog broja dobili smo samo odgovor od „Disa”, gdje kažu da su takvu odluku donjeli nakon negativnog iskustva i štete koje je društvo pretrpjelo gašenjem Univerzal banke.
– Procenili smo da to može da predstavlja rizik po finansijske interese privrednog društva. Iz tog razloga menadžment je razmotrio pitanje rejtinga poslovnih banaka kod Narodne banke Srbije. Nakon uvida u javno objavljene podatke na sajtu NBS, zaključeno je da se čekovi poslovnih banaka, koji imaju visoku bonitetnu ocenu, mogu prihvatiti za odloženo plaćanje – navode u „Disu”. Politika