BEOGRAD, Od početka godine evro je „oslabio“ za oko četiri dinara, ali to se za sada nije odrazilo na pad cijena uvozne robe. Kada evro jača, cijene se preko noći promijene, kao što se desilo krajem prošle godine, kada su tehnička roba, kućna hemija, konditori i pića poskupjeli, u prosjeku od pet do 15 odsto. Međutim, situacija nije takva, kada jača domaća valuta.
– Cijene za sada ostaju nepromijenjene, nije još tako velika razlika deviznih oscilacija, treba sačekati da se vidi kako će se to odvijati u narednom periodu – tvrde u vodećim trgovinskim lancima. – Inače, cjenovnici uvoznih pića, konditora, kućne hemije za sada su bez promjene.
Prometnici objašnjavaju da nove „teže“ cjenovnike danima vagaju, jer je u vrijeme besparice i slabe platežne moći to krajnje nepopularna mjera.
– Prošle nedjelje spustili smo cijene kućnih aparata od dvije do pet odsto – ističe Zdravko Đuranović, komercijalni direktor kompanije „Samson“, koja zastupa firmu „Beko“. – Najjeftiniji model veš mašine sada je 21.999 dinara, a za toliko može da se kupi i električni šporet, pa naviše.
U trgovinama „Tehnomanije“ petina robe iz njihovog asortimana već je pojeftinila od početka godine u granicama kursnih razlika. Slobodan Šijan, generalni direktor te kompanije kaže da sva roba nabavljena u posljednjih mjesec dana ima nižu maloprodajnu cijenu.
– Ukoliko bi se zadržao stabilan postojeći nivo kursa u narednih mjesec dana, spustili bismo cijene i za ostale artikle za pet, šest do 10 odsto – napominje Šijan.
Konkurentnost i kurs
U maloprodaji pri formiranju cijena, međutim, uslov da li je dinar slab ili jak ne postoji. Za određene robne grupe definiše se nivo marži sa kojima trgovinski lanci posluju na tržištu – ističu u vodećim maloprodajama.
– Marže se formiraju u odnosu na male i velike radnje, lokaciju, koliko se koja roba kupuje i zbog toga su cijene za artikle od istih dobavljača različite. Novosti