SARAJEVO, Svjetska banka trenutno pruža podršku za 14 projekata u BiH, koji su u raznim stadijumima implementacije, čija ukupna vrijednost iznosi 322,3 miliona američkih dolara, izjavio je šef Kancelarije Svjetske banke u BiH Marko Mantovaneli.
Prema njegovim riječima, u prethodnih 15 godina Svjetska banka odobrila je 66 projekata u ukupnoj vrijednost od 1,54 milijarde američkih dolara.
“Tokom neposrednog postkonfliktnog perioda, Svjetska banka je pružila podršku za rekontrukciju i razvoj bukvalno svakog segmenta ratom razorene zemlje, uključujući stanogradnju, energetiku, transport, škole, bolnice, kao i otvaranje radnih mjesta putem podrške malim i srednjim preduzećima i mikropreduzetnicima”, rekao je Mantovaneli za današnje “Oslobođenje”.
On je naveo da je u tom periodu Svjetska banka bila uključena i u strukturalne reforme javnog i bankarskog sektora.
“U tom su periodu ostvareni impresivni rezultati. Obnovljeno je više od 20.000 stanova i 2.000 kuća, stotine kilometara dalekovoda i vodovoda, trafostanice, termo i hidroelektrane, oko 2.300 kilometara puteva, 41 most, tri tunela, Međunarodni aerodrom Sarajevo, 82 osnovne škole, izvršena je rehabilitacija pet kliničkih centara i 15 bolnica, rekonstrukcija 210 kilometara postojećih šumskih puteva, otvoreno je ili zadržano oko 200.000 radnih mjesta putem dva projekta mikrofinansiranja”, istakao je Mantovaneli.
Prema njegovim riječima, tokom posljednjih godina pružanje podrške procesu pristupanja EU postala je glavna tema strategije partnerstva Svjetske banke, uz otvaranje radnih mjesta i poboljšanje javnih usluga.
“U tom kontekstu prioritet je dat investicijama u šumarstvu, jačanju zdravstvenog sektora, registraciji zemljišta, bezbjednosti na putevima, poljoprivredi, tržištu rada i službe za zapošljavanje”, rekao je Mantovaneli i dodao da će vrlo vjerovatno BiH, na krajnje izuzetnoj osnovi, nastaviti da dobija IDA sredstva u naredne tri godine, ali da će iznosi ovakvih izvora biti relativno ograničeni.
On smatra da su mjere preduzete u saradnji sa Međunarodnim monetarnim fondom dale pozitivne rezultate i da je napredak ostvaren na svim poljima.
“Održano je povjerenje u bankarski sistem. Javljaju se neki znaci oporavka privrede. Ni ubuduće pažnja ne smije popustiti. Još ima izazova. BiH će se, kao i druge zemlje u regiji, suočiti sa teškom fiskalnom situacijom, tako da će i entiteti i BiH poslovati u okruženju ograničenih prihoda, i moraće da paze kako troše novac”, rekao je Mantovaneli.
Prema njegovom mišljenju, fiskalna situacija je ograničena u oba entiteta, iako iz različitih razloga, i oni će morati da se suoče s tim da prihodi neće rasti dovoljno brzo da bi mogla biti pokrivena očekivana potrošnja.
Mantovaneli je istakao da je kašnjenje sa formiranjem novih vlasti i izvršnih organa zabrinjavajuće, jer je pred novim vlastima veoma veliki i hitan reformski program.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
-Koliko iznose troskovi kamate koji se placju za ovu “podrsku”?
-Koliko cemo jos godina morati vracati sredstva “podrske”?