MOSKVA, Zbog nedostatka posla, 14 odsto Rusa je u periodu od februara do aprila ove godine bilo primorano da ode na neplaćeni odmor, a isto toliko je prešlo na skraćeni radni dan ili nepotpunu radnu nedjelju, zaključak je ankete centra za istraživanje javnog mnjenja Levada.
Ruska statistička služba (Rostat) je procijenila da je krajem aprila u Rusiji bilo 7,7 miliona nezaposlenih, ili 10,2 odsto radnoaktivnog stanovništva, što je rekordna nezaposlenost u posljednjih devet godina. Krajem decembra prošle godine u Rusiji je bilo 5,8 milona nezaposlenih, a 4,5 miliona prije godinu dana.
Rusko Ministarstvo za ekonomski razvoj je u aprilu priznalo da očekuje popunjavanje armije nezaposlenih sa još 1,2 miliona ljudi, dok je Ministarstvo zdravlja bilo primorano da povisi procjenu broja nezaposlenih u 2009. godni na 7,8 miliona sa sedam, koliko je ranije očekivalo.
Anketa Levada-centra je pokazala da osam odsto Rusa smatra da su šanse da izgube posao u najskorije vrijeme “vrlo velike”, a još 28 odsto priznaje da je takva mogućnost sasvim realna.
U isto vrijeme broj onih koji očekuju da će pronaći novo zaposlenje poslije mogućeg otpuštanja znatno premašuje broj onih koji smatraju da će imati problema sa pronalaskom novog posla – 53 odsto je optimista, prema 29 odsto pesimista.
Samo u aprilu i maju deset ruskih javnih kompanija je objavilo da otpušta radnike. Među njima su “Ižavto” koji planira otpuštanje polovine zaposlenih (2.500 radnika), a sa podjelom otkaza nastaviće “Kamaz”, “Gaz”, Ruske željeznice i Sberbanka.
Mali broj anketiranih Rusa je naišlo na primjenu obećanih mjera za podsticanje zapošljavanja, među kojima su prekvalivfikacija i pomoć u zapošljavanju u drugim preduzećima.
Skoro trećina, 29 odsto, anketiranih je izjavila da njihove firme ne preduzimaju ništa kako bi sprečile otpuštanja, dok je još 27 odsto njih priznalo da njihove kompanije izbjegavaju otpuštanja na za njih najjeftiniji način – uvođenjem skraćenog radnog dana i slanjem na neplaćeni odmor.
Samo tri odsto anketiranih je saopštilo da njihove kompanije čuvaju radna mesta, formirajući filijale, firme i kooperacije, u koje premještaju radnike. Isto toliko anketiranih je reklo da njihovi poslodavci pomažu otpuštenim radnicima da se zaposle u drugim preduzećima.
Da rukovodstvo preduzeća aktivno traži nove dobavljače i prodajna tržišta kako bio preduprijedilo pad proizvodnje i očuvalo kadrove izjavilo je 16 odsto anketiranih Rusa.
Lavada-centar je anketu sproveo krajem aprila među 1.600 Rusa u 129 gradova u 46 regija zemlje. Mogućnost statističke greške ne prelazi 3,4 odsto.