PARIZ, Više od jedne trećine francuskih glasača želi povratak na staru valutu franak, jer evro vide kao “hendikep” za ekonomiju svoje zemlje, rezultati su istraživanja javnog mnjenja.
Nezadovoljstvo evrom poraslo je u Francuskoj i drugim članicama EU dok dužničke krize i visoka cijena spašavanja zaduženih zemalja i dalje remete finansijska tržišta i stvaraju sumnje u opstanak evra.
Oko 36 odsto glasača u Francuskoj kažu da bi voljeli da napuste evrozonu i ponovo vrate franak, rezultati su istraživanja agencije Ipsos, koje je danas objavio list “Le mond”, dok 60 odsto kaže da Francuska treba da zadrži zajedničku evropsku valutu.
“Ovakav stav se očekivao od kada je počela kriza. Ideja sve više uzima maha sada kada 36 odsto ljudi kaže da želi da Francuska napusti evrozonu”, rekao je zvaničnik Ipsosa Vinsent Duso.
On je dodao da je kritika evra izraženija u Francuskoj nego u drugim zemljama.
Prema posljednjem istraživanju, 21 odsto Francuza smatra da je evro loš za Evropu u odnosu na 19 odsto Nijemaca, 12 odsto Grka i 13 odsto Italijana.
Isti izvor navodi da 45 odsto glasača smatra da je evro hendikep za privredu njihove zemlje, u odnosu na 34 koji to vide kao beneficiju.
Takođe, 49 odsto francuskih glasača vjeruje da treba ojačati fiskalna i budžetska ovlaštenja EU, u odnosu na 37 odsto koji smatraju da zemlje članice treba da imaju više ovlaštenja u tom smislu.
Većina glasača, koja je rekla da želi da napusti evro, pristalice su desničarskog Nacionalnog fronta, čiji je programski cilj ponovno uvođenje franka.
Više pripadnika radničke klase podržalo je povlačenje iz evrozone u odnosu na bolje plaćene i radnike administracije.
Istraživanje je provedeno 18. i 19. novembra, a obuhvatilo je 941 osobu.
Mogućnost povlačenja iz evrozone često se čuje u Grčkoj gdje bi povratak staroj valuti pomogao ublažavanju mjera štednje.
Francusko Ministarstvo spoljnih poslova upozorilo je da bi napuštanje evrozone bilo pogubno po zemlju, a list “Figaro” piše, pozivajući se na bankarske analitičare, da će Francuska imati umanjen društveni bruto proizvod za 10 odsto u naredne tri godine ako Francuska naputi evro.
Prema istraživanju u Holandiji, većina Holanđana vjeruje da je zemlja trebala da ostane pri svojoj staroj valuti.
Prema jednoj televizijskoj anketi u Njemačkoj, koja je provedena prošlog mjeseca, 86 odsto Nijemaca želi da Grčka napusti evrozonu.