BANJALUKA, Najviše zaposlenih u lokalnoj administraciji u Republici Srpskoj ima u Trebinju gdje na 190 stanovnika dolazi jedan činovnik, dok najviše novca na plate administracije troši opština Doboj i to 30 odsto budžeta.
Posljednja istraživanja o lokalnoj upravi govore da na 300 stanovnika u Republici Srpskoj u prosjeku dolazi jedan činovnik, dok je u Evropi taj odnos 2.000 stanovnika naspram jednog službenika.
U prosjeku opštine na plate zaposlenih u administraciji izdvajaju 20 odsto budžeta.
Od većih opština u RS najmanji broj zaposlenih u administraciji ima Bijeljina u kojoj jedan službenik dolazi na 360 stanovnika.
Većina opština je zbog ekonomske krize i smanjenja budžeta, smanjila primanja zaposlenih u lokalnoj administraciji, ali gledajući procentualno, izdvajanja za plate administracije su mahom porasla.
– U RS je najdrastičniji primjer Doboj, gdje su izdvajanja za plate administracije sa 18 odsto porasla na 30 odsto.
Najveću uštedu u ovoj oblasti napravila je Banjaluka koja najmanje troši za plate administracije – navode u Centru civilnih inicijativa.
Vrlo malo učinjeno je i na smanjenju odborničkih paušala, pa su oni uglavnom ostali na nivou iz 2009. godine.
Opštine Pale, Foča i Doboj, su vršile smanjenja na nivou od 10 do 30 odsto. I pored smanjenja od 30 odsto, opština Doboj i dalje prednjači u odborničkim naknadama koje u prosjeku iznose 890 KM.
Predsjednik skupštine Udruženja ekonomista SWOT Goran Račić kaže da glomaznost administrativnih aparata u opštinama u Srpskoj ima direktne negativne efekte na kvalitet života stanovnika, ostvarenje opštinskih budžeta, kao i na budžet RS.
– Znatna sredstva se izdvajaju na plate zaposlenih u lokalnim organima vlasti, a zbog toga trpi razvoj samih opština. Povećanje broja zaposlenih u opštinama negativno utiče na produktivnost i nije ekonomski opravdano – istakao je Račić.
U Ministarstvu uprave i lokalne samouprave RS kažu da se postavlja pitanje postojanja lokalne administracije u onim opštinama koje imaju svega nekoliko desetina stanovnika.
– Kroz Strategiju razvoja lokalne samouprave koja je donesena za period 2009-2015. godine kao jedan od strateških ciljeva postavili smo funkcionalnu decentralizaciju. Predviđeno je da se kroz intervencije u Zakonu o lokalnoj samoupravi uvede model višetipske lokalne samouprave sa sektorskom preraspodjelom nadležnosti i poslova – rekli su u Ministarstvu.
Kažu da je planirano da se dio poslova i nadležnosti manjih lokalnih zajednica sa ograničenim kapacitetima po potrebi prenese na razvijenije lokalne zajednice koje na adekvatan način mogu da odgovore potrebama građana.
– Ministarstvo trenutno radi na funkcionalnom pregledu pojedinih sektora iz nadležnosti jedinica lokalne samouprave sa ciljem definisanja najboljih rješenja za uvođenje višetipske lokalne samouprave i preraspodjele nadležnosti i poslova između jedinica lokalne samouprave u RS – istakli su u Ministarstvu.
Nezaposlenost
Kada je u pitanju zaposlenost stanovništva najteža situacija u RS je u opštini Foča gdje na 6,5 stanovnika dolazi jedna zaposlena osoba.
Povećanje nezaposlenosti primjetno je i na području opštine Doboj, gdje je na 5,5 stanovnika zaposlena jedna osoba.
Najbolja situacija kada je u pitanju zaposlenost je u Trebinju i Banjaluci, gdje u prosjeku na 3,5 stanovnika dolazi jedna zaposlena osoba. Glas Srpske