BEOGRAD, Razvoj preduzetništva najviše je doprinio ekonomskom usponu Njemačke, izjavio je jedan od vodećih ekonomskih analitičara te zemlje Matias Šefer, koji je predložio Srbiji da “igra na tu kartu” u borbi protiv krize.
“Kultura samostalnosti i preduzetništva je vrlo važna za izlazak iz krize”, istakao je Šefer, koji je šef ekonomskog odjeljenje Kancelarije u Berlinu fondacije Konrad Adenauer.
Njemačka je, takođe, bila u krizi poslije ujedinjenja početkom devedesetih godina prošlog vijeka, ali je uspjela da postane vodeća ekonomska sila zahvaljujući preduzetničkom duhu, reformama koje su liberalizovale tržište i jačanju socijalnog dijaloga kada je bilo najteže, rekao je on.
Iz srpskog Socijalno-ekonomskog savjeta trebalo bi da se povuče vlada i da se poslodavci i sindikati samostalno dogovaraju, a država Srbija što više da im olakša, rekao je ekonomski ekspert iz Nemačke.
U Njemačkoj je liberalizovano tržište i smanjena izdvajanja za socijalne sisteme, rekao je Šefer navodeći da je ključ uspjeha njemačke privrede u veoma uspješnim preduzećima srednje veličine.
“Nije uspjeh ako imate nekoliko velikih i jakih firmi već puno manjih uspješnih i inovativnih preduzeća i izvozno orijentisanu privredu”, naglasio je on.
On je juče u Privrednoj komori Beograda kazao da je više od polovine učinka njemačke privrede namjenjeno izvozu i da se zahvaljujući viškovima od izvoza, kao i drugim viškovima, kompenzuje veliko zaduživanje države Njemačke.
Tokom krize preduzeća u Njemačkoj, kako je rekao, nisu masovno otpuštala radnike već su im skraćivala radno vrijeme i tako nije došlo do naglog pada zaposlenosti.
Šefer je istakao da je, takođe, veoma bitno da sistem obrazovanja bude takav da mladi poslije završetka školovanja mogu odmah da nađu posao odnosno da učenje ne bude puko teoretisanje već u skladu sa potrebama tržišta rada.
Predsjednik Skupštine udruženja Poslodavac Milan Janković, koji je i predsjednik Privredne komore Beograda, istakao je da u Srbiji ne funkcioniše socijalni dijalog na republičkom niti nižim nivoima iako postoje tijela koja treba time da se bave. Tanjug