BERLIN, Šefovi najvećih njemačkih energetskih koncerna pozvali su vladu da odustane od planiranog dodatnog poreza za atomske elektrane i povećanja ekološkog poreza.
U otvorenom pismu objavljenom u medijima pod naslovom “Energetskopolitički apel” vodeći privrednici traže da vlada u svom energetskom konceptu, pored razvoja korišćenja obnovljivih energija, nikako ne odustane ni od korišćenja atomske energije i uglja.
Savezna vlada trebalo bi početkom septembra da usvoji odluku o posebnom porezu koji bi trebalo da plaćaju nuklearne elektrane, što bi državnoj kasi trebalo da obezbijedi oko 2,3 milijarde evra godišnje.
Pored toga, vlada bi narednih sedmica trebalo da donese odluku o tome da li će produžiti rok za zatvaranje nuklearnih elektrana.
Prema 2002. godine donijetoj odluci tadašnje socijaldemokratsko-zelene vlade 19 njemačkih nuklearki trebalo bi da budu zatvorene do 2021. godine. U sadašnjoj, konzervativno-liberalnoj vladi još nema saglasnosti o ovom pitanju.
Industrijalci sada “energetskopolitičkim apelom” pokušavaju da izvrše pritisak na vladu da donese odluke koje bi rasteretile energetsku privredu i koje bi, smatraju potpisnici, doprinijele tome da Njemačka brže i uz manje troškove ostvari ciljeve vezane za smanjenje emisije CO2.
Među potpisnicima apela, do sada neuobičajenog načina komunikacije između njemačke privrede i politike, jesu šefovi energetskih koncerna E.on, RWE, EnBW i Vattenfall Johanes Tajsen, Jirgen Grosman, Hans-Peter Vilis i Tuomo Hataka, ali i šefovi Njemačke banke Jozef Akerman, hemijskih koncerna Bajer i BASF Verner Vening i Jirgen Hambreht i trgovinskog koncerna Metro Ekard Kordes.
Apel je potpisalo i više bivših socijaldemokratskih i konzervativnih političara, kao i menadžer njemačke fudbalske reprezentacije Oliver Birhof.
Upravo je šef opozicionih Zelenih, koji trenutno uživaju povjerenje 20 odsto birača, Čem Ezdemir pozvao vladu da ne poklekne pred pritiscima atomskog lobija i ne odustane od planiranog poreza za atomske elektrane.
U jednom novinskom intervjuu Ezdemir je rekao da je nedopustivo da atomska industrija, koja “ionako uživa velike privilegije, puni džepove, a da društvo snosi rizik korišćenja atomske energije”. Beta