SARAJEVO, Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Federacije BiH odbacilo je tvrdnje Uprave za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH da opsturiše istragu u akciji “Meso” i najavilo da će najkasnije do kraja sedmice dostaviti Upravi traženu dokumentaciju.
Savjetnik federalnog ministra poljoprivrede Stipe Šakić izjavio je da je ovo ministarstvo pripremilo dokumente koje će poslati UIO i pojasnio da to do sada nije urađeno, jer je bio kratak period kako bi dokumentacija bila prikupljena.
“Do sada to nismo uradili, jer nam je trebalo vremena da izvučemo sve podatke iz naše baze za 2010, 2011. i 2012. godinu. Bio je to veoma obiman posao, ali smo ga završili i najkasnije do kraja sedmice Upravi ćemo dostaviti traženu dokumentaciju”, rekao je Šakić.
On je dodao da je pravilnikom propisano da su proizvođači tovljene životinje morali prodati registrovanim klaonicama, tako da će resorno ministarstvo i te podatke uvrstiti u dokumentaciju i to predati UIO, kako bi ona mogla provjeriti i klaonice koje su otkupile tu robu.
“U posljednje vrijeme kontrolama smo uočili da i te kako postoje lažni otkupni blokovi koje izdaju pojedine klaonice. Zbog toga je i nama u interesu da sarađujemo i da Uprava izvrši tu provjeru”, rekao je Šakić.
On je podsjetio da je Ministarstvo prije više od godinu poslalo desetak predmeta i zatražilo od UIO da ih provjeri, ali da to ona nikada nije učinila, odnosno nije odgovorila da li je provjerila i šta je našla na terenu.
Šakić je naveo da će, bez obzira na to, Ministarstvo i dalje sarađivati sa Upravom i dostavljati joj tražene podatke.
Federalni premijer Nermin Nikšić uputio je akt kojim se od federalnog ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Jerka Ivankovića Lijanovića zahtijeva da UIO bude ustupljena tražena dokumentacija.
Portparol UIO BiH Ratko Kovačević izjavio je u nedjelju da federalno Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, na čijem čelu je Lijanović, opstruiše istragu u akciji “Meso”.
U toj akciji službenici Uprave otkrili su nekoliko desetina firmi sa područja BiH koje su nezakonito uvozile i prodavale meso u BiH. Meso je najčešće uvoženo radi unutrašnje obrade i ponovnog izvoza, ali je i prodavano na teritoriji BiH i tom prilikom utajene su dažbine. Srna