BEOGRAD, U Srbiji je trenutno blokiran račun svakoj petoj firmi, što čini više od 60.000 privrednih subjekata i po tom osnovu potraživanja iznose oko dvije milijarde evra, a problem dugovanja mogao bi da se riješi sistemom barter trgovine – plaćanjem robom i uslugama.
Direktor Barter centra Radoje Božić, kompanije koja u Srbiji posluje od januara ove godine, rekao je da su ovo podaci Poreske uprave a da se pretpostavlja da dugovanja po drugim osnovama uvećavaju cifru od dvije miljarde evra nekoliko puta.
Rješenje dužničko-povjerilačkih odnosa, problema koji je u srpskoj privredi uzeo maha jer svako svakom dugujue, Božić vidi upravo u uspostavljanju barter sistema trgovine, koji omogućava firmama koje redovno posluju uvećanje obima prometa, a nelikvidnim preduzećima da prodajom svoje robe i usluga, kroz multilateralne kompenzacije, dođu do potrebnog repromaterijala i pokrenu privrednu aktivnost.
Barter sistem postoji u evropskim zemljama čitav vijek, kao i u SAD, a posljednjih godina veliki uspjeh u toj oblasti bilježi Turska, naveo je Božić.
Ovaj sistem trgovine primjenjiv je u svim oblastima i zapravo predstavlja dopusnki dio platnog prometa, objasnio je Božić i naveo da je sistem vrlo fleksibilan, brokeri barter berze se ne miješaju u dogovor dva klijenta već samo posreduju i daju im potrebne informacije, za koje naplaćuju proviziju koja se kreće od 0,5 do tri odsto.
“Kupac i prodavac se dogovaraju sami za cijenu. Naši brokeri ne mogu da se miješaju, već samo da daju informacije”, rekao je Božić.
Provizija koju naplaćuje ova kompanija može da bude procentualno u novcu ili robi i uslugama, rekao je on.
Sistem barter trgovine obuhvata četiri nivoa – kreditiranje, berzu, promet i projekte za posebne oblasti, objasnio je on, na konferenciji u prostorijama YUTA.
Božić je naveo da kompanija, prema postojećoj zakonskoj regulativi, sklopljene ugovore knjiži kao direktne kompezacije, ali je pripremila prijedlog zakona o multirateralnim kompezacijama, koji će dostaviti ministarstvima finansija, privrede i trgovine kada se formira nova vlada, a koje su zapravo praksa u svijetu.
Sa klijentima se do donošenja novog zakona sklapaju sporazumi o restrukturiranju duga robom i uslugama, što je u osnovi barter trgovine, objasnio je on.
Formiranje barter sistema u Srbiji podržale su privredne komore Srbije i Beograda, Unija poslodavaca Srbije i YUTA, rekao je Božić i predočio da je Barter centar u proceduri pripajanja svjetskoj barter asocijaciji i da je već započeo proces formiranja filijala u Banjaluci i Podgorici. Tanjug