SOFIJA, Srbija je potvrdila zainteresovanost za učešće u izgradnji druge bugarske nuklearke, Belene, ali je to još uvijek principijelna saglasnost, kaže Trajčo Trajkov.
Trajkov, bugarski ministar ekonomije, energetike i turizma, objašnjava da je razlog to što se Srbija ne može složiti sa nečim za šta joj nije dostavljen tačan račun.
Premijer Bojko Borisov uputio je pozive Srbiji, Hrvatskoj i Makedoniji da se uključe u projekat. Hrvatska je obavjestila da nije zainteresovana, Srbija je pokazala intersovanje, a Makedonija još nije odgovorila.
U Ministarstvu rudarstva i energetike kažu da će ministar Petar Škundrić početkom sljedeće nedjelje u Sofiji razgovarati o detaljima učešća Srbije u izgradnji nuklerane elektrane Belene.
Bugarska je Srbiji ponudila učešće od jedan do jedan i po odsto u izgradnji nuklearke na Dunavu, a premijer Mirko Cvetković je ove sedmice obavjestio bugarskog kolegu Borisova da je Srbija zainteresovana za učešće u njenoj izgradnji.
Cvetković je u pismu zatražio da se upozna sa dokumentacijom projekta o izgradnji nuklearne elektrane, kako bi srpski nadležni organi donijeli konačno rješenje o učešću u njegovoj realizaciji.
Premijer Borisov je saopštio da će bugarsko ministarstvo ekonomije, energetike i turizma prosljediti kolegama u Srbiji neophodne informacije u najkraćem roku.
Ilija Plećaš, naučni savjetnik u Institutu za nuklearne nauke Vinča pozdravlja zainteresovanost Srbije da učestvuje u izgradnji nuklearke Belene.
„Čak i kada bi Srbija u izgradnji nuklearke učestvovala sa svega 1 do 1,5 procenata to bi bilo od značaja. Naravno, unosnije bi bilo da taj procenat učešća bude veći i nadam se da će naša strana tokom pregovora u Sofiji uspjeti da se izbori za to“, kaže on.
Plećaš objašnjava da „učešće u izgradnji nukearne elektrane Belene za Srbiju nije značajno samo zato što bi dobijali dio proizvedene struje već jer bi to bila i prilika da se obuči mladi stručni kadar iz naše zemlje koji se bavi nuklearnom naukom“.
On dodaje da se nada da će u Srbiji biti ukinut moratorijum na izgradnju nukelarnih elektrana, jer je „u situaciji kada u regionu ima sve manje raspoložive struje izgradnja nukelarnih elektrana pravi potez za podmirivanje potreba elektroenergetskog sistema u zemlji“. Tanjug