BEOGRAD, Voljeo bih da je Erste banka prisutnija na tržištu Srbije i ako nam se ukaže prilika za kupovinu neke banke to ćemo uraditi, izjavio je Andreas Trajhl, izvršni direktor Erste Group, u intervjuu za novi broj magazina Bankar. On, međutim, nije željeo da precizira koja bi od banaka koje posluju u Srbiji mogla da bude „meta“ preuzimanja.
„Pogrešno je što su nakon krize uglavnom sve banke nastavile da rade, ali je to realnost. Mislim i da će se ubuduće vidjeti veća razlika između dobrih i loših banaka. Biće veoma interesantno vidjeti kako će poslovati banke u kojima je vlasništvo preuzela država“, naglašava Trajhl.
Naglašavajući da kreditni rizik nije problem sam po sebi, već to postaje tek ako i taj rizik može da se proda na tržištu, on je istakao da u državama regiona, poput Austrije, Srbije, Hrvatske i Češke, banke rade tako što prikupljaju depozite i odobravaju zajmove.
„Ali, banke u tim zemljama čuvaju u bilansima zajmove do kraja. To je pravo bankarsko poslovanje, banke žele da zarade novac pozajmljujući drugima novac, ali žele i da se obezbjede da će im novac biti vraćen. Dok postoji takav odnos, nema opasnosti od bankarske krize, moguće je da banka ima gubitke zbog pogrešnih odluka, ali to je rizik poslovanja. Taj odnos se poremeti kad banke ’prodaju’ kredite nekom trećem jer klijenti prestaju da budu ’rizik’ banke i postaju tuđ problem. To kreira krize. Živimo u regionu gdje nije bilo finansijske krize. S druge strane, te države proživljavaju ekonomsku krizu zbog finansijske krize“, rekao je izvršni direktor Erste Grupe za Bankar magazin.
On je ocjenio da će novi, sporazum Basel III, koji propisuje veći nivo adekvatnosti kapitala banaka, doprinjeti da bankarski sistem bude stabilniji, ali nije garancija da ubuduće neće biti novih kriza.
„Ti propisi će obezbijediti da banke budu likvidnije, da imaju više kapitala i samim tim da sistem bude bezbjedniji. Ali, to vam je kao avio-kompanija koja ima 30 godina stare avione. Na njima može da se uradi ’generalka’, mogu da se prefarbaju, da se promjene svi stari djelovi i to je dobro, čini te avione sigurnijim. Ali ti avioni su i dalje 30 godina stari“, slikovito je objasnio Trajhl.
On smatra da kineske banke još nisu spremne da dođu u Evropu. „Ali, Kinezi su poznato po tome da razmišljaju dugoročno i sigurno će doći dan kad će neka kineska banka doći na evropsko tržište. S druge strane, ne vjerujem da će oni moći da ponude mnogo jeftinije proizvode od evropskih banaka. Čak ni kineske banke ne mogu da prežive s niskim kamatama“, kazao je Trajhl. Emg.rs