LONDON, Torijevci i u Donjem i Domu lordova najavili su da će blokirati plan ministra finansija Džordža Ozborna koji predviđa dodatno ulaganje u Međunarodni monetarni fond /MMF/ radi pomoći evropskim zemljama koje su zapale u dugove, piše “Dejli telegraf”.
MMF je saopštio da mu treba dodatnih 500 milijardi dolara za pomoć stabilizaciji globalne ekonomije, a veći dio te sume bio bi dat Grčkoj i Portugalu i drugim zemljama evrozone koje su u krizi.
Prošlog vikenda na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu u Švajcarskoj šef MMF-a Kristin Lagard rekla je da je došla sa malom torbom da pokupi novac.
Vlada ima odobrenje parlamenta da da daljih 10 milijardi funti MMF-u, ali se vjeruje da će Britanija morati da da 17 milijardi funti koliki je njen udio u ukupnoj pomoći od 500 milijardi dolara.
Ministarstvo finansija tvrdi da je još rano govoriti o davanju dodatnog novca u fond jer Evropa još nije iznijela nikakav plan reforme ili jačanja svog fonda pomoći.
Dodatno finansiranje od strane britanskih poreskih obveznika van dogovorenih 10 milijardi funti zahtijevaće odobrenje oba doma parlamenta.
Ministarstvo finansija daće vremena evropskim liderima da povećaju svoj fond pomoći i provedu reforme prije nego dodaju još sredstava u rezerve MMF-a.
Dejvid Dejvis, torijevac i vodeći evroskeptik, rekao je da bi odvajanje dodatnih sredstava za MMF da se pomogne Evropi značilo bacanje novca.
“Ne mogu da zamislim nijednu reformu koju bi Evropljani mogli da smisle koja bi opravdala novac britanskih obveznika za podršku evrozoni.
Onje dodao da sve što Evropa treba da uradi jeste smanjenje potrošnje, ali da ona ne pokušava da dođe u poziciju privrednog rasta.
Britanija je već uložila ukupno 70 milijardi funti u MMF.
Džon Redvud, konzervativac i evroskeptik, rekao je da će većina torijevaca glasati protiv dodatnih sredstava za MMF.
“Ja podržavam da novac MMF-a odlazi u siromašne zemlje u Africi, ali ne i za pomoć bogatim zapadnim zemljama. Grčka više nije suverena zemlja, to je region u uniji jedinstvene valute”, rekao je Redvud.
On je dodao da MMF ne bi finansijski pomagao Kaliforniji i po tom osnovu ne treba da daje više novca dijelovima Evrope.
SAD i Kanada već su rekle da nisu spremne da daju dodatna sredstva u MMF, koji se sada nada doprinosima Kine, Brazila, Rusije, Indije, Japana i zemalja Bliskog istoka.
Lord Tebit, koji je bio ministar u vladi Margaret Tačer rekao je da dodavanje sredstava MMF da pomogne zemljama evrozone jednako je bacanju kerozina na kuću u plamenu.
Ed Miliband, vođa laburista, rekao je prošlog mjeseca da možda ni opozicija neće podržati dodatna sredstva u MMF.
Prema njegovom mišljenju, 17 zemalja evrozone ima dovoljno snage da pomogne evrozoni.