BIJELJINA, Zbog visokih temperatura u novembru, decembru i prvoj polovini januara, pčele u pčelinjacima su bile izuzetno aktivne, te su potrošila velike količine hrane i energije, što može biti katastrofalno, ukoliko temperatura padne krajem januara i u februaru, kaže za poslovni portal „CAPITAL“ Miko Despotović, vlasnik preduzeća „Bimed“ DOO, koje u svom pčelinjaku ima 350 pčelinjih društava.
Despotović kaže da u svojoj višegodišnjoj praksi pčelarenja ne pamti novembar i decembar sa toliko toplih dana i iznadprosječnim dnevnim temperaturama.
„Stanje je još uvijek podnošljivo, ali se plašimo da bi mogla nastupiti katastrofa u pčelinjacima, jer zima još nije prošla. Već nam se javljaju pčelari koji bilježe uginuća pčela u svojim košnicama. Pčele su u protekla dva mjeseca non – stop radile i istrošile su velike zalihe hrane. U košnicama su u međuvremenu pčelinja legla popunile po tri rama, umjesto da takvo stanje imamo u martu. Pčele će ostati na leglima, neće ga napuštati, jer moraju sebi obezbijediti tempertaruru do 35 stepeni, da bi preživjele“, ističe Despotović.
On kaže da su zbog dugotrajnih visokih temperatura pčele „probile mednu kapu“, koja ih, inače, štiti u zimskim mjesecima, kada nastupi talas niskih temperatura.
CAPITAL: LJ. LJ.