NOVI SAD, Potpredsjednik Područne privredne komore Banjaluka Ranko Topić izrazio je očekivanje da će Uredba o međusobnom priznavanju sertifikata u prometu robe između Srbije i BiH porušiti granične barijere koje sputavaju izvoz iz Srpske na tržište Srbije.
“Uredba o međusobnom priznavanju sertifikata o kvalitetu u prometu robe između dvije države je odavno gotova i samo je pitanje dana kad će stupiti na snagu. Njenom primjenom, umnogome će biti porušene carinske granične barijere koje posebno sputavaju izvoz robe iz BiH, odnosno Republike Srpske u Srbiju”, rekao je Topić koji je predvodio delegaciju poslovnih ljudi iz Srpske na današnjem sastanku u Privrednoj komori Vojvodine u Novom Sadu.
Privrednici iz Republike Srpske, koji izlažu proizvode na 79. Međunarodnom poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu, na sastanku u Privrednoj komori Vojvodine istakli su da su opterećenja koja Srbija nameće proizvodima iz RS tako visoka da praktično obesmišljavaju izvoz iz Srpske.
Oni su naglasili da njihovi proizvodi ponekad danima, bez ikakvog vidljivog razloga, čekaju prelazak granice prema Srbiji.
Predsjednik Privredne komore Vojvodine Ratko Filipović rekao je u obraćanju poslovnim ljudima iz Srpske da ne vidi nijedan razlog za carinske barijere prema robi iz RS, odnosno BiH.
“Lično, ne vidim nijedan razlog da Vojvodina sebe štiti od bilo kojeg proizvoda iz Srpske, a ne vidim da taj problem uopšte treba da postoji. Nažalost, carinski i drugi granični propisi nisu u domenu Privredne komore Vojvodine, kao ni Privredne komore Srbije, nego države. Mislim da te barijere što prije treba ukloniti kako bi se još više pospiješila saradnja između RS i Vojvodine, odnosno Srbije i BiH”, naveo je Filipović.
Privrednici iz Republike Srpske tokom susreta u PKV rekli su i da Srbija nameće dodatne analize za njihove prehrambene proizvode, mada su one urađene u zvaničnim laboratorijama u RS, što umnogome povećava njihovu cijenu i snižava konkuretnost na srpskom tržištu.
Naveli su primjer banjalučkog piva “Nektar” koje zbog graničnih barijera veoma teško i krajnje sporo ulazi na tržište Srbije, dok apatinski “Jelen”, kao i čelarevski “Lav” bez ikakvih problema prelazi granicu i nesmetano se prodaje, kako u Srpskoj, tako i BiH.
Na štandu Privredne komore Republike Srpske svoju ponudu na Međunarodnom poljoprivrednom sajmu predstavlja i dvadesetak firmi iz Srpske, Agencija za lokalni razvoj ALORG iz Gradiške, kao i opština Bijeljina.
U halama Novosadskog sajma, na njegovom otvorenom prostoru, kao i u Master centru u toku je 79. Međunarodni poljoprivredni sajam, najveća sajamska smotra te vrste u jugoistočnoj Evropi na kojoj učestvuje 1.500 izlagača iz 78 država.
Sajam će biti otvoren do petka, 18. maja, a pojedinačna cijena ulaznice za odrasle je 500 dinara (oko 4,5 evra), za organizovane kolektivne posjete 350 dinara (oko tri evra), a za školske posjete, penzionere i djecu od sedam do 12 godina cijena ulaznice je 200 dinara (oko 1,8 evra). Srna