BANJALUKA – Direktor „Autoputeva Republike Srpske“ Dušan Topić krije imena advokata kojima je u posljednjih pet godina podijelio 1,25 miliona maraka za privremeno zastupanje u poslovima eksproprijacije, pravdajući se Zakonom o zaštiti ličnih podataka, saznaje CAPITAL.
Podatke o zaradama su tražili iz Advokatske komore Republike Srpske pozivajući se na Zakon o slobodi pristupa informacijama RS, međutim, kao i u slučaju Republičke uprave za geodetske i imovinsko pravne poslove (RUGIP), bar za sada imena advokata neće biti otkrivena.
„Obzirom da se radi o ličnim podacima, davanje istih nije taksativno dozvoljeno, stoga po osnovu Zakona o zaštiti ličnih podataka ovo preduzeće nije u mogućnosti da dostavi informacije koji su to advokati i koje iznose dobili na ime troškova naknade i nagrade u postupcima eksproprijacije“, stoji u odgovoru „Autoputeva“ na zahtjev Komore.
Takođe, Topić tvrdi kako advokatske usluge ulaze u ukupne troškove eksproprijacije zemljišta te da nema posebne evidencije o tome koliko je kome advokatu isplaćeno za zastupanje lica nepoznatog prebivališta.
„Autoputevi sve isplate u postupcima eksproprijacije vrši isključivo po nalogu i instrukcijama Pravobranilaštva Republike Srpske“, poručuju iz ovog preduzeća.
Topić se prvo brani da ne može otkriti imena advokata, a potom tvrdi da te podatke nema, te iz odgovora nije jasno šta je od toga istina.
Ono što je Topić ipak otkrio je ukupan iznos novca koji su advokati dobili od 2017. do 2021. godine po dionicama autoputeva.
Tako je najviše novca, odnosno 612.845 KM izvojeno kod dionice autoputa „Koridor 5C“, za dionicu Banjaluka-Doboj advokati su dobili 407.947 KM, Brčko-Rača 213.836 KM i Gradiška-Banjaluka 19.037 KM.
Podsjećamo, kada je u pitanju zaštita onih advokata koji dobijaju novac prikupljen od građana Republike Srpske, na sličan način se ponaša i direktorica RUGIP-a Bosiljka Predragović.
Ona je za razliku od Topića prvo otkrila imena advokata koji su angažovani u postupcima izlaganja nekretnina.
Međutim, nakon što je shvatila kakvo je nezadovoljstvo javnosti izazvala sa spiskom u kojima se vidi kako samo probrani advokati mogu biti angažovani u ovoj instituciji odlučila je da podatke o onima kojima je dijeljen ovaj novac u prošloj godini sakrije po svaku cijenu.
Novinare je odbijala pod izgovorom da nisu dokazali svoj interes u ovom slučaju, nevladinom sektoru se pravda kako je riječ o ličnim podacima, dok Advokatsku komoru jednostavno ignoriše.
Portal CAPITAL je zbog toga podnio tužbu Okružnom sudu Banjaluka koji je nedavno u presudi naložio RUGIP-u da donesu drugo rješenje, te da ovakvim nezakonitiim postupcima ometa rad novinara i sprečava uvid u informacije koje su u interesu javnosti.
CAPITAL: D. Tovilović