BANJALUKA, Vršilac dužnosti direktora Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske Darko Tomaš rekao je da je danas na sastanku sa direktorima javnih zdravstvenih ustanova zaključeno da postoje određene neracionalnosti u svim segmentima zdravstvenog sistema i da ima prostora za poboljšanje stanja.
Tomaš je rekao da se taj prostor odnosi, prije svega, na veće kontrole, ne samo od resornog ministarstva i Fonda zdravstvenog osiguranja, već kontrole na svim nivoima.
On je istakao da se generalno nastoji, a što je poruka i usvojenog finansijskog plana Fonda, održati prava pacijenata, ali i plate zdravstvenih radnika.
“Bilo koja neracionalnost u samom sistemu može ugroziti ostvarenje pomenutih ciljeva”, izjavio je Tomaš novinarima u Banjaluci u pauzi sastanka.
On je dodao da je na sastanku analizirano izvršenje ugovora sa svim bolnicama u 2012. godini i predstavljen finansijski okvir za 2013. godinu, koji je na nivou prošlogodišnjeg.
Tomaš je rekao da Fond ima određenih problema u finansiranju, da to nije problem koji je trenutno stvoren, napominjući da svi fondovi u okruženju imaju probleme sa finansiranjem.
On je naveo podatak da u strukturi osiguranih lica oko 34 odsto čine zaposleni, a prihod od njih je 85 odsto u strukturi prihoda Fonda.
“Generalni stav je da ne opterećujemo dodatno ni privredu ni ljude koji plaćaju doprinose, nego da to nađemo iz nekih novih izvora. Naše analize govore da to može biti dovoljno da tekuću godinu saniramo i da ne proizvodimo dodatne gubitke”, istakao je Tomaš.
On je rekao da Fond u saradnji sa Vladom Srpske i nadležnim ministarstvima nastoji da pronađe način da se riješe nagomilana dugovanja zdravstvenih ustanova i samog Fonda, o čemu će javnost biti upoznata u narednih nekoliko dana.
Tomaš je rekao da su pri kraju arbitraže sa određenim brojem zdravstvenih ustanova u Srpskoj, koje su uradile veći broj usluga od ugovorenih sa Fondom i da generalno potraživanje zdravstvenih ustanova po tom osnovu iznosi oko šest miliona KM.
On je naglasio da će politika Fonda biti da se ne izlaže dodatnim kreditnim zaduženjima, podsjetivši da se Fond prije mjesec dana zadužio za 20 miliona KM za plaćanje nekih ranijih obaveza.
Tomaš je dodao da je od pomenutog iznosa 10 miliona KM dato apotekama, četiri miliona KM za hemodijalizu i šest miliona KM za strateške materijale.
On je rekao da je u prošloj godini mjesečno u prosjeku na bolovanju bilo 10.500 ljudi, te da je za prva tri mjeseca ove godine 9.900 radnika prosječno na bolovanju.
Direktor bolnice Kasindo Slavko Ždrale izjavio je da obaveze ove ustanove iznose 33 miliona KM.
On je naveo da je ova zdravstvena ustanova povećala obim usluga za preko 20 odsto i smanjila potrošnju lijekova u smislu racionallizacije njihovog efektnog korištenja, potrošnju goriva, te izvršila preraspodjelu radnog vremena.
On je izrazio očekivanje da će, osim pomoći resornog ministarstva, i druge zdravstvene ustanove u Srpskoj biti solidarne sa bolnicom Kasindo. Srna